Antoni Czechow - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
29 Stycznia 1860 w Taganrog
Data i miejsce zgonu:
15 Lipca 1904 w Badenweiler
Kraj pochodzenia:
Rosja
Język:
rosyjski
Ważne dzieła:
Kameleon i inne opowiadania, Klasyka. 28 opowiadań, Dramaty, Szósty pawilon
Nagrody:
Pushkin Prize

Antoni Czechow to pochodzący z niezamożnej rodziny kupieckiej rosyjski nowelista i dramatopisarz, który urodził się w 1860 roku. Po zakończeniu nauki w gimnazjum zlokalizowanym w rodzinnym mieście, kontynuował naukę na studiach medycznych w Moskwie, które ukończył w 1884 roku. Dramatopisarza jednak nie interesował wyuczony zawód i już jako student medycyny publikował utwory humorystyczne i satyryczne tj. „Kameleon” czy „Śmierć urzędnika”, które łączyły liryzm z humorem. Antoni Czechow to twórca przede wszystkim krótkich, lakonicznych utworów, sam twierdził, że „sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu”.

Wiele utworów Antoniego Czechowa powstała podczas długiego okresu prowadzenia praktyki lekarskiej. Wówczas jego nowele były publikowane, ale nie cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Mimo że twórczość Czechowa nie spotkała się z uznaniem, pisarz jednak się nie poddawał. Lipcem 1890 roku nowelista udał się w podróż na Sachalin, czyli miejsca, do którego zsyłano politycznych i kryminalnych skazańców. Wyprawa ta zaowocowała napisaniem dzieła przez Antoniego Czechowa zatytułowanego „Wyspa Sachalin”. Książka ta wywołała w społeczeństwie rosyjskim duży odzew.

Książki Antoniego Czechowa to lektury, w których przeważały obyczajowe obrazy, sceny z życia urzędników, kupców, chłopów i ziemian. Te z pozoru zwykłe obrazy łączyły komizm w wyraźnymi akcentami krytyki społecznej. Antoni Czechow znany jest przede wszystkim z książek i dramatów, które przedstawiały tragizm powszedniej egzystencji prostych ludzi, którzy zazwyczaj pozbawieni byli woli działania. W swoich utworach autor ukazywał konflikty w konspekcie ogólnoludzkim, psychologiczno-społecznym i iście rosyjskim. Twórczość Antoniego Czechowa to między innymi „Płatonow”, „O zgubnym wpływie palenia tytoniu”, „Drewniany demon”, „Wujaszek Wania”, „Śmierć urzędnika”, „Kasztanka”, „Spać się chce” czy „Kameleon”.
Pozycje Antoniego Czechowa do dziś znajdują się w kanonie lektur podstawowych, dlatego to obowiązkowa lektura dla młodzieży. Co więcej, twórczość autora należy do podstawowego kanonu literatury światowej.

Antoni Czechow - bestsellery
W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 19.57 zł 29.00 zł

Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 5.02 zł 24.90 zł

Twarda z o... , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 30.44 zł 39.90 zł

Antoni Czechow - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner