Zofia Nałkowska - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
10 Listopada 1884 w Warszawa
Data i miejsce zgonu:
17 Grudnia 1954 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Nagrody:
Medal 10-lecia Polski Ludowej, Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury

Zofia Nałkowska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek. Urodziła się pod koniec XIX wieku, w Warszawie, w inteligenckiej rodzinie. Aktywnie uczestniczyła w życiu politycznym kraju. Swoją twórczość literacką zaczynała jako poetka. Książki Zofii Nałkowskiej do dzisiaj należą do kanonu polskiej literatury, dlatego jej twórczość zdecydowanie zasługuje na bliższe poznanie.

Wśród najważniejszych utworów Zofii Nałkowskiej wymieniane są „Medaliony” – osiem powiadań, w których pisarka przedstawiła wstrząsające historie z czasów II wojny światowej. Na powstanie „Medalionów” miał wpływ fakt, że Nałkowska uczestniczyła w Polsce w działaniach Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej.

Wspominając o twórczości Zofii Nałkowskiej nie sposób zapomnieć o jednym z najważniejszych utworów w jej karierze – „Granicy”. Powieść Zofii Nałkowskiej przedstawia losy Zenona Ziembiewicza, szlachcica, który bardzo szybko pnie się po szczeblach kariery, jednocześnie nawiązując romans z ubogą robotnicą - Justyną, który ostatecznie okaże się dotkliwy w skutkach. Ten utwór Zofii Nałkowskiej można analizować na wielu płaszczyznach. Istotne są w nim nie tylko relacje międzyludzkie i kwestie moralne, ale również stosunki społeczne, w których ubodzy ludzie muszą walczyć o przetrwanie. „Granica” zalicza się do grupy, jaką są szkolne książki dla młodzieży – to jedna z lektur. Należy zaznaczyć, że „Granica” została dwukrotnie przeniesiona na srebrny ekran. „Granica” i „Medaliony” to nadal jedne z najważniejszych książek w polskiej literaturze.

Zofia Nałkowska ma na swoim koncie kilkanaście powieści – niektóre z nich są oparte na wątkach autobiograficznych („Mój ojciec” i „Dom nad łąkami”). Książki pisarki to wnikliwa analiza psychologicznej strony bohaterów oraz bardzo dobry obraz ówczesnego społeczeństwa. Poza klasycznymi powieściami, autorka pisała także dramaty, nowele, opowiadania oraz dzienniki. Twórczość literacka Zofii Nałkowskiej była ceniona przez krytyków i środowisko, czego dowodem może być fakt, że pisarka została laureatką Państwowej Nagrody Literackiej.

Zofia Nałkowska - bestsellery
Broszurowa , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 19.52 zł 29.99 zł

Miękka , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 4.80 zł 7.80 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.77 zł 6.37 zł

Oprawa bro... , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 2.44 zł 9.07 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.86 zł 8.58 zł

Twarda , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 14.93 zł 24.90 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 17.97 zł 29.90 zł

Zofia Nałkowska - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner