Na czym polega sentymentalizm w literaturze?
Na przestrzeni wieków w literaturze dominowało wiele kierunków i motywów, które wywierały bardzo duży wpływ na twórców. Często podejmowaną tematyką były i nadal są, na przykład, relacje rodzinne w literaturze, motyw przemijania czy motyw miłości. Warto pamiętać, że na obraz literatury ogromny wpływ miały również przemiany społeczno – polityczne. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić sobie, czym w literaturze był sentymentalizm, na czym polegał i kogo można uznać za najważniejszych przedstawicieli tego kierunku.
Sentymentalizm: definicja
Co to znaczy sentymentalizm? Mianem sentymentalizmu określa się nurt literacki, który swoje triumfy święcił na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak wskazuje już sama nazwa tego kierunku, sentymentalizm w literaturze miał za zadanie przede wszystkim szczegółowo przedstawiać świat ludzkich emocji. Literatura sentymentalna koncentrowała się więc w dużej mierze na kwestiach uczuciowości głównych bohaterów.
Sentymentalizm: podstawowe cechy
Bohaterowie utworów sentymentalnych to przede wszystkim osoby o bardzo bogatym życiu wewnętrznym, mocno związane z naturą, zwłaszcza w jej pierwotnej wersji. Postacie literackie tego nurtu nie kierowały się więc racjonalizmem – wręcz przeciwnie, w ich postępowaniu bardzo duże znaczenie miało doświadczanie oraz emocjonalność. Ponadto, bohaterowie literatury sentymentalnej nie byli ukazywani, jako grupa. W tym okresie bardzo duży nacisk kładziono na odrębne, jednostkowe i osobiste przedstawienie postaci literackich.
Przedstawiciele sentymentalizmu w literaturze
Chcąc wymienić podstawowe przykłady sentymentalizmu w literaturze należy skupić się na jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu, którym był francuski pisarz – Jean Jacques Rosseau, autor „Nowej Heloizy”. W tym jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł literackich, które bardzo dobrze wpisuje się do nurtu sentymentalizmu, Rosseau skupia się na przedstawieniu emocji głównych bohaterów: nauczyciela i uczennicy, którzy darzą się wielkim, ale zabronionym uczuciem. Skąd wziął się tytuł powieści? To nawiązanie do średniowiecznej historii miłosnej Heloizy oraz Abelarda. Wśród najważniejszych przedstawicieli europejskiego sentymentalizmu znajduje się także, między innymi, Laurence Sterne – znany angielski pisarz.
Sentymentalizm w Polsce
Sentymentalizm, jako nurt literacki, dużą popularnością cieszył się również w Polsce, gdzie do grona literatów tworzących zgodnie z założeniami kierunku należał, między innymi, poeta – Franciszek Karpiński. Chcąc lepiej zapoznać się z jego twórczością zdecydowanie należy sięgnąć po sentymentalną sielankę „Laura i Filon”. Tłem dla wiersza jest wieś, a główną osią fabularną spotkanie kochających się mężczyzny i kobiety. Laura przychodzi na umówione spotkanie, ale nie zastaje tam Filona, co jest dla niej źródłem wielu domysłów. Do literatury sentymentalnej zalicza się również, na przykład, powieść Marii Wirtemberskiej „Malwina, czyli domyślność serca”, w której autorka skupia się na świecie uczuć tytułowej Malwiny, nie pomijając również motywu miłosnego.
Zobacz także: Jakie są najważniejsze przykłady dialektyzacji w polskiej literaturze?
PODSUMUJMY: sentymentalizm to kierunek literacki, który, jak można wnioskować już po samej nazwie, skupiał się przede wszystkim na odczuciach oraz emocjach głównych bohaterów utworów,
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
15 lutego 2022
28 kwietnia 2022
24 czerwca 2021
24 czerwca 2021
12 października 2021
26 kwietnia 2022
21 kwietnia 2022
12 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.