5 kwietnia 2022
Motyw zemsty w literaturze. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Motyw zemsty w literaturze. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Toposy literackie to dla pisarzy chleb powszedni. Niektóre z nich cieszyły się największą popularnością w określonych epokach, jak chociażby motyw vanitas, po który chętnie sięgali twórcy barokowi, natomiast inne, jak chociażby motyw miłości, samotności, domu, śmierci czy motyw władzy są popularne niezależnie od okresu, w którym dany pisarz tworzy. Dlaczego? W głównej mierze z powodu ich uniwersalności. Zakochanie, pragnienie przynależności do grupy, obawa przed śmiercią czy chęć posiadania władzy to uczucia, które towarzyszą człowiekowi w zasadzie od zarania dziejów. Nie inaczej jest z zemstą, która również stanowi popularny motyw literacki, na którym skupimy się w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy, jak właściwie przedstawiany jest motyw zemsty w literaturze i w jakich utworach można go znaleźć. 

Motyw zemsty w literaturze: funkcje

Motyw zemsty, tak samo jak motyw przyjaźni lub wędrówki, może być interpretowany na wiele różnych sposobów. W praktyce zemsta w literaturze często jest wyłącznie drogą do pokazania ciekawej, absorbującej historii, zwłaszcza kryminalnej, w której główny bohater chce się odegrać za swoje krzywdy, ale jednocześnie bardzo często w literaturze zemsta jako motywacja działania człowieka jest przedstawiona moralnej ocenie – twórca tym samym zachęca czytelnika do zastanowienia się, czy postawa mściwości rzeczywiście jest w stanie przynieść mu dobre owoce. 

 

Motywy zemsty mogą mieć więc bardzo różny charakter – wszystko zależy od wydźwięku utworu, który je wykorzystuje. Zemsta, jako topos, pojawia się zarówno w kategorii, jaką jest literatura obyczajowa, powieści kryminalne, thrillery, literatura piękna czy książki dla młodzieży. Zemsta bywa w literaturze przedstawiana również w celach dydaktycznych, na przykład, jako bezsensowne pragnienie wzięcia odwetu, które wcale nie przynosi spodziewanej satysfakcji. Sposób wykorzystania motywu zemsty może mieć więc bardzo różnorodny charakter i w praktyce pełnić określone funkcje. 

Motyw zemsty w literaturze: przykłady

Motyw zemsty często pojawia się w tekstach kultury. To naturalne, biorąc pod uwagę, że dla wielu osób krzywda często jest związana z pragnieniem wzięcia odwetu – realizowanym lub nie. W wielu przypadkach jest on przede wszystkim osią, wokół której budowane są kolejne wydarzenia, tworzące fabułę dzieła. Zastanawiasz się, w jakich utworach występuje motyw zemsty? Zebraliśmy dla Ciebie kilka przykładów. 

 

  • „Zemsta” Aleksander Fredro. Motywy pojawiające się w „Zemście”, czyli zabawnej komedii Aleksandra Fredry to przede wszystkim miłość, na drodze której stają pewne przeszkody oraz realia życia ówczesnej szlachty. Cześnik i Rejent pozostają w konflikcie, a osią ich sporu jest zamek, w związku z czym Cześnik zastanawia się, jak odegrać się na swoim konkurencie. Szukając przykładów motywu zemsty w literaturze, zdecydowanie warto pamiętać o tym utworze, który wszedł do kanonu, jakim są lektury szkolne
  • „Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas. Tytułowy hrabia Monte Christo to chyba najsłynniejszy mściciel w literaturze. Młody marynarz, w wyniku intrygi, zostaje wtrącony do więzienia. Tam jednak nie marnuje czasu – dzięki współwięźniowi nie tylko uzupełnia edukację, ale dowiaduje się również o skarbie, który odnajduje po ucieczce z więzienia i snuje plany zemsty na osobach, przez które został aresztowany. 
  • „Morderstwo w Orient Expresie” Agatha Christie. Postaci Agathy Christie nie musimy chyba przedstawiać żadnemu fanowi kryminałów, prawda? Nic dziwnego, to jedna z najważniejszych autorek powieści detektywistycznych, która stworzyła dwie kultowe postacie – detektywa Herkulesa Poirota oraz Jane Marple. Poitor jest natomiast jednym z głównych bohaterów „Morderstwa w Orient Expresie” – powieści, której akcja rozgrywa się w legendarnym pociągu z Paryża do Konstantynopola. Jak wskazuje sam tytuł, w trakcie podróży dochodzi do zabójstwa i w związku z tym, w kręgu podejrzanych są pasażerowie pojazdu. Poirot ma rozwikłać zagadkę morderstwa. Więcej nie zdradzimy!
  • „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow. Tytułowa Małgorzata to kobieta zakochana w Mistrzu, która jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Książka napisana Mistrza została zrównana z ziemią przez jednego z krytyków literackich, na którym ukochana pisarza zdecydowała się zemścić. „Mistrz i Małgorzata” to wielowątkowa powieść, jedna z najwybitniejszych w dorobku Michaiła Bułhakowa, która zdecydowanie zasługuje na uwagę. 
  • Seria „Pieśń lodu i ognia” G. R. R. Martin. Ta fantastyczna saga należy do najbardziej popularnych książek, w których pojawia się motyw zemsty. Jedną z postaci, która go realizuje jest Oberyn Martell, który szuka zemsty w związku ze śmiercią swojej siostry. 

Zemsta, jako motyw literacki, często pojawia się również w dziełach jednego z najwybitniejszych twórców literatury angielskiej – Wiliama Szekspira. Ten topos można znaleźć, między innymi, w „Hamlecie” oraz „Makbecie”. Zemsta jest także powszechnie spotykanym wątkiem w mitach greckich. Przykład? Mit o Narcyzie, którego Nemezis, bogini zemsty, doprowadziła do spojrzenia w lustro wody, w związku z czym młodzieniec zakochał się sam w sobie lub mit o Niobe, której dzieci zostały zabite przez Apolla i Artemidę, w akcie zemsty za zlekceważenie Leto. 

W jakich utworach epoki romantyzmu występuje motyw zemsty?

Zemsta, jako motyw literacki, cieszyła się dużą popularnością również w epoce romantyzmu. W dziełach tego okresu często dotyczyła odwetu na wrogach ojczyzny, ale nie tylko – zemsta miała wiele oblicz, niejednokrotnie  związanych z karą za niewłaściwe zachowanie. 

 

  • „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz. Motyw zemsty w przypadku epopei narodowej jest realizowany w osobie księdza Robaka, czyli Jacka Soplicy, pokutujące za zastrzelenie Stolnika – ojca swojej ukochanej, który nie wyraził zgody na ożenek. Zapalczywy Jacek Soplica po tym wydarzeniu zdecydował się poświęcić walce o wolność ojczyzny. 
  • „Balladyna” Juliusz Słowacki. Balladyna, po zabiciu siostry, wychodzi za mąż za Kirkora i uzyskuje upragniony awans społeczny. Mąż ginie jednak w wyniku jej intrygi, a Balladyna, która dopięła swojego i została królową, po przypadkowym wydaniu serii wyroków na samą siebie, zostaje rażona piorunem, co stanowi zemstę natury za jej niegodne postępki. 
     

PODSUMOWUJĄC: motyw zemsty jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w literaturę z uwagi na jego uniwersalność. Na jego bazie można zbudować ciekawą fabułę. W przypadku niektórych utworów motyw zemsty ma także charakter stricte dydaktyczny. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 609 902 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji