Prawdziwe, piękne, inspirujące… Najpiękniejsze cytaty o książkach
Cytaty o książkach, aforyzmy, złote myśli, przysłowia kształtują nam niezwykle pozytywny i pożyteczny obraz czytelnictwa. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć najpiękniejsze z nich? Postanowiliśmy zebrać je w tym wpisie i przyjrzeć im się nieco bliżej. Poznaj najpiękniejsze aforyzmy o czytelnictwie i książkach. Gwarantujemy, że część z nich skłoni cię do głębszej refleksji, a kto wie – może zostanie z tobą na dłuższy czas?
Które cytaty o książkach warto znać?
Wiele pięknych słów napisano o książkach… w książkach. Często przybierają one formę aforyzmów, złotych myśli, które doskonale sprawdzą się na przykład jako wpis do pamiętnika bliskiej osoby lub dedykacja na ofiarowanym w prezencie egzemplarzu ulubionej powieści (jeśli szukasz innych pomysłów na temat tego, jak napisać dedykację w książce, to poruszyliśmy już kiedyś ten temat na naszym blogu). Rzuć więc okiem na najpiękniejsze złote myśli i cytaty o książkach, które zebraliśmy poniżej.
Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.
Carlos Ruiz Zafón
Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn... Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.
Józef Ignacy Kraszewski
Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze: po pierwsze książki, po drugie książki, po trzecie książki.
Stanisław Konarski
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.
Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela.
Władysław Orkan
Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.
Pamiętajcie: książka daje tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy.
Helena Radlińska
Przecie każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce.
Kornel Makuszyński
Właściwym celem książek jest zmusić umysł, żeby myślał po swojemu.
Cecil Morley
Jak widać, cytaty i aforyzmy o książkach nierozerwalnie łączą je z mądrością, oświeceniem, impulsem do poszerzania horyzontów myślowych i kształtowania własnego zdania na różne tematy. Książki ukazywane są w nich jako istotne elementy w rozwoju duchowym i intelektualnym każdego człowieka. Zdania te mogą stanowić świetną inspirację do zgłębiania nowych tematów i wypracowania w sobie pewnej ciekawości, która pozwoli nam odważnie sięga po głębiej, w bardziej odległe obszary wiedzy o świecie i o nas samych.
Wiele z tych aforyzmów i złotych myśli może z powodzeniem sprawdzić się jako cytaty o książkach dla dzieci, które ukazują najmłodszym piękno i potrzebę włączania literatury do procesu edukacji i kształtowania słusznych postaw moralnych. Nie które sami pamiętamy jeszcze z czasów szkolnych, gdy zdobiły dyplomy za osiągnięcia czytelnicze i udziały w konkursach o literaturze i języku polskim. Często potrzebujemy jednak czasu, a z nim rozwoju naszego życiowego doświadczenia, aby dostrzec w nich coś więcej niż tylko kilka zgrabnych, okrągłych zdań; aby dostrzec w nich prawdę, mądrość i inspirację w naszym codziennym życiu.
Znane cytaty o czytaniu książek
Blisko związana z książkami jest czynność czytania. Również i ona doczekała się licznych cytatów, aforyzmów i złotych myśli na swój temat, z których najpiękniejsze prezentujemy poniżej. Dobrze je znać; posługiwanie się tak pięknymi i mądrymi zdaniami dobrze świadczy o naszej erudycji i oczytaniu, możemy więc nieoczekiwanie zabłysnąć ich znajomością w towarzystwie. To jednak nie wszystko – niektóre z nich warto zanotować sobie w ulubionym notatniku lub kalendarzu, aby przypominały o tym, co często umyka nam w gąszczu codziennych spraw: że czytanie (dobrych) książek wzbogaca nasze wnętrze i bywa zajęciem naprawdę wymagającym.
Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
Richard Steel
Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.
William Somerset Maugham
Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.
Denis Diderot
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie dzieł innych ludzi, aby łatwo osiągnąć to na co oni ciężko pracowali.
Sokrates
Im mądrzejszy jesteś, tym wolniej czytasz.
Naval Ravikant
Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi.
Cyprian Kamil Norwid
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Kartezjusz
Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.
Czytanie włącza nas do egalitarnej, a jednocześnie paradoksalnie szalenie elitarnej wspólnoty czytających na całym świecie, w której panuje dynamiczny i niepowstrzymany przepływ poglądów i refleksji nad tym, co błahe i co w życiu najważniejsze. W świecie literatury żadna myśl nie funkcjonuje w odizolowaniu; stale dopisywane są nowe sensy, interpretacje, zaprzeczenia, wariacje na określony temat. Jeśli wiesz, czym jest intertekstualność w literaturze, to bez problemu zorientujesz się, że oczytanie i szeroka wiedza nie tylko o piśmiennictwie są konieczne, aby wszystkie te smaczki wyłapać i zrozumieć. Między innymi dlatego warto zainspirować się powyższymi cytatami o czytaniu i bez wahania sięgnąć po kolejne książki.
Polskie (i nie tylko) przysłowia o książkach i czytaniu
Czytanie książek wspominane jest nie tylko w wypowiedziach wielki pisarzy i intelektualistów. Jest ono także tematem przysłów, przechowujących i przekazujących kolejnym pokoleniom wiedzę ludową, codzienną, a jednak fantastycznie uniwersalną, w formie prostych wskazówek i przestróg.
Znajdziemy je w języku polskim:
- Łatwo ten zgadnie, kto książki dopadnie.
- Czytanie i pisanie za majątek stanie.
- Weź książkę choć w niedzielę, będziesz miał pożytku wiele.
Znajdziemy je także w przysłowiach chińskich, których sens można przełożyć w następujący sposób:
- Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.
- Powiedz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś.
Występują także w przysłowiach z innych części świata, np. w rumuńskich powiedzeniach: a vorbi ca din carte (oznaczającym dosłownie mówić jak z książki, czyli mądrze, jak intelektualista) oraz ai carte, ai parte (oznaczającym w wolnym tłumaczeniu, że kto ma książkę, ten ma władzę). Podobnie w węgierskim stwierdzeniu: a könyv a tudás fája, oznaczającym dosłownie: książka jest drzewem wiedzy.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
6 marca 2023
1 marca 2023
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.