17 stycznia 2022
Co to jest hagiografia? Pigułka wiedzy na temat żywotów świętych

Co to jest hagiografia? Pigułka wiedzy na temat żywotów świętych

3 min

Pisma religijne to ważny element światowej literatury. Ich znaczenie urosło zwłaszcza w epoce średniowiecza, kiedy szeroko pojęta twórczość kulturalna w dużej mierze odnosiła się do tematyki związanej z chrześcijaństwem. Dzisiaj wyjaśnimy co to jest hagiografia i jakie są przykład utworów wpisujących się w ten rodzaj pisarstwa. 

Co to jest hagiografia?

Wyjaśniając najprościej co to znaczy hagiografia, należy pokreślić jej znaczenie religijne. Hagiografia to po prostu żywoty świętych, opisujące najważniejsze wydarzenia z dziejów życia konkretnego świętego oraz niezwykłe momenty w jego historii, które miałyby być potwierdzeniem szczególnej łaski, jaką dany święty został obdarzony przez Boga. Warto zaznaczyć, że utwory – hagiografie opisywały określoną postać w bardzo pozytywnym świetle, podkreślając jej zalety oraz świętość widoczną w różnych aspektach życia. 


Zobacz także: Co to jest poezja współczesna? Wiersze, które warto znać!

Hagiografia: etymologia

Wiesz już, czym zajmuje się hagiografia i jaka jest jej definicja. Samo znaczenie słowa wywodzi się z języka greckiego i można je dosłownie przetłumaczyć, jako „pisanie o świętych”, co zresztą najlepiej oddaje znaczenie tego terminu. Warto dodać, że hagiografia pojawiła się razem z narodzinami chrześcijaństwa i pierwszymi świętymi, ale szczególny rozkwit tego rodzaju pisarstwa przypada na okres średniowiecza, kiedy w literaturze bardzo popularny był wzorzec osobowy świętego, który wyrzekając się dóbr doczesnych decyduje się na bardzo ascetyczne życie. Generalnie, celem pisania hagiografii w dużej mierze było przekazywanie pożądanych wzorców osobowych oraz próba zachęcenia odbiorców do naśladowania pożądanego zachowania. 


Zobacz także: czym jest poezja patriotyczna? Dowiedz się, jakie są jej cechy charakterystyczne.

Hagiografia: przykłady

Wśród najbardziej popularnych przykładów utwór – hagiografii należy wymienić, między innymi, „Legendę o świętym Aleksym”, utwór pochodzący z epoki średniowiecza. Święty, w swoją noc poślubną, poczuł boskie powołanie, za którym zdecydował się podążyć. Elementy hagiograficzne można z powodzeniem znaleźć również w średniowiecznym zbiorze opowieści, których głównym tematem jest święty Franciszek z Asyżu – „Kwiatki świętego Franciszka”, przedstawiających historię życia świętego. 

Jak wygląda współczesna hagiografia?

Współczesne badanie nad treściami hagiograficznymi bazuje przede wszystkim na dokładnym przeanalizowaniu danych tekstów pod kontem ich prawdziwości. W praktyce oznacza to, że sprawdzane są przedstawione w nich informacje, co ma na celu stworzenie możliwie jak najbardziej bezstronnej opinii na temat konkretnego utworu. Ilość powstających treści hagiograficznych jest zresztą dużo mniejsza niż w okresie średniowiecza, kiedy podobne piśmiennictwo przeżywało swój rozkwit. 


Reasumując: czym zajmuje się hagiografia? Tego typu utwory miały przede wszystkim za zadanie opisywać żywoty świętych, ukazując ich w pozytywnym świetle i tym samym zachęcić odbiorców do naśladownictwa. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania