24 czerwca 2019
Dlaczego warto czytać baśnie?

Dlaczego warto czytać baśnie?

Dzieciństwo nierozerwalnie kojarzy się z bajkami, prawda? Nic dziwnego! Magiczny świat najpiękniejszych baśni to coś, co warto podarować każdemu maluchowi. Dlaczego właściwie czytamy dzieciom baśnie? Odpowiadamy!

Co to są baśnie?

Zanim zastanowimy się wspólnie, dlaczego warto czytać dzieciom baśnie, spróbujmy sobie sprecyzować samo pojęcie baśni. Co to jest? Baśnie to nic innego jak historie, których cechą charakterystyczną jest występowanie nierzeczywistych elementów. Bardzo często w baśniach można znaleźć echo dawnych przekonań i wierzeń. W praktyce, baśnie pełne są krasnoludków, czarownic, smoków czy mówiących zwierząt. Kto nie zna baśni o Szewczyku Dratewce, Panu Twardowskim i kijach samobijach?

Co dają nam baśnie?

Wiesz już, czym są baśnie, ale po co je czytamy? Co w praktyce może dać dzieciom lektura takich historii? Po pierwsze, odpowiedź na pytanie – dlaczego lubimy baśnie – jest bardzo prosta. Historie i miejscowe legendy to świetna rozrywka, dlatego czytanie ich dzieciom może stać się bardzo dobrym pomysłem na wieczorny rytuał. Wspólne czytanie to chwila tylko dla rodzica i dziecka, która pozwala pielęgnować więzi i spędzać czas w swoim towarzystwie. 
 
Dzisiaj ma to szczególne znaczenie – lawirując pomiędzy codziennym obowiązkami nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić dzieciom wystarczająco dużo uwagi, więc warto zadbać o to, by codziennie wieczorem, przed pójściem spać, poświęcić chwilę na lekturę. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że wybór odpowiednich baśni musi być podyktowany wiekiem dziecka, przede wszystkim ze względu na jego możliwości przyswojenia czytanego tekstu.
 
Dlaczego warto czytać dzieciom książki i baśnie? Poza tym, że wspólne czytanie jest doskonałym sposobem na pielęgnowanie relacji, należy zaznaczyć, że czytanie baśni może stać się dla Twojej pociechy doskonałym treningiem wyobraźni. Baśnie, razem ze swoimi niesamowitymi postaciami i biegiem zdarzeń, są znakomitą pożywką dla dziecięcej kreatywności.
 
Na tym jednak nie koniec! Baśnie bywają nośnikiem uniwersalnych wartości i w wielu przypadkach pełnią funkcję edukacyjną. Legenda o Panie Twardowskim to nauka, że próba bycia sprytnym posługując się oszustwem nie popłaca, natomiast historia Szewczyka Dratewki to opowieść o tym, jak ważne jest czyste serce i dobroć dla zwierząt. Baśnie mogą więc być dla dziecka sposobem na przyswojenie ważnych lekcji o życiu i wpłynąć na zachowanie młodego człowieka.

Jak wybierać baśnie dla swoich dzieci?

Czytanie baśni niewątpliwie niesie za sobą szereg zalet, ale czy wiesz, jak wybierać historię, które mają szansę przypaść do gustu Twoim pociechom? Jak wspomnieliśmy wyżej, pamiętaj, że baśnie powinny być dopasowane do wieku dziecka. Co jeszcze warto mieć na uwadze?
 
Po pierwsze: indywidualne zainteresowania szkraba. Zastanów się, jakie bajki dotychczas najbardziej podobały się Twojemu dziecku. Znajdź kilka ulubionych tytułów i przeanalizuj co je łączy. Może są to podobne postacie, a może takie same elementy opowiadanych historii? Jeśli znajdziesz punkty wspólne ulubionych baśni pociechy, łatwiej będzie Ci wybrać kolejne pozycje, które będą mogły przypaść dziecku do gustu.
 
Po drugie: szatę graficzną. To, jak wygląda książeczka z baśniami może okazać się jednym z najważniejszych czynników, dla których zdobędzie przychylność malucha. Dzieci często uwielbiają oglądać ilustracje, stają się one integralnym elementem opowiadanej historii i wspomagają wyobraźnię małego czytelnika. Rodzic, który czyta dziecku może pomóc mu w opisywaniu ilustracji, co dodatkowo jest doskonałym treningiem mówienia i pozwala na poszerzanie słownictwa. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że czytanie dzieciom to świetny sposób na zwiększanie zasięgu słów młodego człowieka, prawda? Dzisiaj znajdziesz wiele przepięknie wydanych książeczek dla dzieci, dlatego jeśli Twoja pociecha jest wrażliwa na kwestie estetyczne, miej je na względzie.
 
Po trzecie: przekaz baśni. Baśnie, jak już zostało wspomniane, często pełnią funkcję moralizatorską i edukacyjną. Jeśli chcesz, żeby baśń stała się dla Twojego dziecka lekcją określonego zachowania czy wzorców, przemyśl dokładnie, co zamierzasz w ten sposób przekazać maluchowi i na tej podstawie dopasuj odpowiednią opowieść. Baśnie, dzięki swojemu specyficznemu charakterowi, mają szansę doskonale trafić do wyobraźni dziecka i wywrzeć na nim pożądany wpływ.
 
Mimo, że do wyboru masz tak wiele różnych baśni, nie tylko polskich, ale również zagranicznych, zawsze możesz pokusić się o ułożenie własnej opowieści, co może być nie lada gratką nie tylko dla Twojego dziecka, ale również dla Ciebie. Napisanie baśni pobudzi Twoją wyobraźnię i zachęci Cię do myślenia. Kto wie, może napisana przez Ciebie baśń będzie przechodziła z pokolenia na pokolenie i stanie się rodzinną historią?
 
REASUMUJĄC: dlaczego warto czytać baśnie? Czytanie pobudza dziecięcą wyobraźnię oraz uczy brzdąca nowych słów, więc w efekcie może wywierać bardzo pozytywny wpływ na zasób słownictwa, jakim dziecko się posługuje. Wspólne czytanie baśni jest też doskonałą okazją, żeby spędzić czas we własnym towarzystwie, a baśniowe historie często mają moralizatorski charakter i mogą stać się dla dziecka lekcją promującą określone wartości i wzorce. Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez baśni rozgrzewających wyobraźnię malucha, dlatego warto sięgać po odpowiednie opowieści!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 663 075 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji