Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

King opowiada o sposobie pisania niektórych swoich powieści oraz o uczuciach, które napędzają go do pisania książek. W rozdziale autobiograficznym opowiada również o swoim uzależnieniu od alkoholu i narkotyków.
Innym wątkiem książki jest dzieciństwo i czasy studenckie Kinga, a także okoliczności, w jakich udało mu się sprzedać swoje pierwsze rękopisy. Wyjaśnione są charakterystyczne cechy jego stylu literackiego. Stephen King analizuje również fragmenty dzieł niektórych znanych pisarzy, takich jak H.P. Lovecraft czy Ernest Hemingway.

Po raz pierwszy komentuje swój poważny wypadek i daje wgląd w swoją najnowszą wówczas powieść Buick.
Stephen King, bardzo osobiście opowiada tu o swoim życiu: o "mglistej krainie dzieciństwa", która zainspirowała go do napisania wielu książek, o wielkiej miłości do żony Tabithy i do dorosłych już dzieci, o poważnym wypadku, który zdarzył się w zeszłym roku. I oczywiście Stephen King pisze o pisaniu, swojej wielkiej pasji.

Na końcu książki King podaje wskazówki i pomoc dla czytelników, którzy chcą sami zacząć pisać powieści.

Cena katalogowa: 39.99 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

Nowe, rozszerzone wydanie zawierające dodatkowe teksty i rozmowę Stephena Kinga z Joe Hillem.
Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa - radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów.
Ale "Pamiętnik rzemieślnika" to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych - pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.
King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że "Pamiętnik" jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści.
Stephen King jest autorem ponad 60 światowych bestsellerów. Ostatnio ukazały się m.in. "Instytut", "Outsider", "Śpiące królewny" (napisana wspólnie z synem, Owenem Kingiem) oraz Trylogia o Billu Hodgesie - "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty". Za zasługi dla literatury amerykańskiej w 2018 roku otrzymał nagrodę PEN America Literary Service Award, a w 2014 roku państwowe odznaczenie National Medal of Arts. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: broszurowa

Ilość stron: 312

Rok wydania: 2021

Rozmiar: 202x142 mm

ID: 9788382341058

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opinie użytkowników
4.7
3 recenzje
Dodana przez Radek w dniu 29.09.2021
Inteligentny i zabawny! Nawet czytelnikom, którzy nie należą do ścisłego grona fanów Stephena Kinga, spodobają się sytuacje z młodości autora, opisane w humorystyczny, acz drastyczny sposób w kingowskim stylu. Interesujące dla wszystkich są również wskazówki dla pisarzy i tych, którzy chcą nimi zostać. Są również porównania fragmentów niekorygowanych i poprawionych, przy czym te ostatnie są z wkomponowane w książkę przy pomocy odręcznych poprawek, co dodaje książce uroku. Na końcu książki znajduje się lista książek, które autor przeczytał i polubił. Fakt, że Stephen King ujawnia w tej książce, jakie obserwacje czy doświadczenia zainspirowały go do napisania tej czy innej historii, jest kolejnym bonusem, który czyni tę książkę absolutnie wartą przeczytania.
Dodana przez Monika w dniu 29.09.2021
Czy można polecić tę książkę początkującym lub aspirującym pisarzom? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli czyta się ją szybko omijając męczące powtórzenia i część biograficzną a także ignorując ckliwy styl książki. Najważniejsza rada Kinga: Poznaj swoje rzemiosło: używaj słownictwa i pielęgnuj gramatykę. Zachowaj dobry styl: bezlitośnie usuwaj przysłówki, unikaj konstrukcji pasywnych. Akapity (nie zdania) strukturyzują i rytmizują pracę. Dużo czytaj! Dużo pisz! Jeśli naśladujesz (świadomie lub nieświadomie) styl lub gatunek autora, to w porządku. Możesz czytać wszędzie. Ale kiedy piszesz, pamiętaj, żeby ci nie przeszkadzać. Zamknij za sobą drzwi, unikaj telefonu, telewizora (a dziś do listy Kinga można by dodać jeszcze laptopa z dostępem do wi-fi). Pisz wiarygodnie - rada dla autora, który stał się znany między innymi ze swojego zamiłowania do zjawisk nadprzyrodzonych. Fabuła jest nieistotna. Zacznij od sytuacji podstawowej, a następnie przejdź od A do B do C i tak dalej. Historia już tam jest, trzeba ją tylko ostrożnie odkryć jak archeolog. Opisy proszę oszczędnie i umiejętnie. Żadnych oklepanych metafor. Dobrych metafor można się nauczyć od Raymonda Chandlera. Użyj dialogu, aby narysować postać. Nie pozwól, by bohaterowie mówili banałami. Obserwuj prawdziwych ludzi i przedstawiaj ich zachowania w sposób realistyczny. Nie należy nadużywać tematu. Wystarczy zadać to pytanie w połowie książki, a może nawet po pierwszym szkicu. King zwykle ogranicza się do trzech wersji swoich powieści, ale upiera się, że to musi być minimum. Pierwsza wersja jest pisana za zamkniętymi drzwiami i nie powinna być nikomu pokazywana podczas procesu pisania. Druga wersja jest pisana z "otwartymi drzwiami" - błędy gramatyczne, logiczne i stylistyczne są usuwane. Celem jest skrócenie powieści o dziesięć procent. Tę wersję pokazuje się garstce przyjaciół, na których ocenie polegasz i których krytykę możesz wysłuchać. Napisz pierwszą wersję tak szybko, jak to możliwe, aby zostawić mało miejsca na zwątpienie w siebie. Najgorsze błędy w treści polegają na niezrozumiałym zachowaniu bohaterów. Baw się tempem narracji. Zmniejsz ilość historii i skróć ją do absolutnego minimum. Seminaria pisarskie mają wątpliwą wartość. Pomagają ci one zostać docenionym jako pisarz, ale z drugiej strony jesteś narażony na ciągłą krytykę i powtarzającą się presję, by się usprawiedliwiać, co hamuje twój flow. Sprzedawaj swoje opowiadania w coraz wyższych cenach. Nie pisz dla pieniędzy, pisz dla przyjemności. Co więcej, w tekście ukrytych jest wiele pośrednich wskazówek i nawyków, takich jak codzienny popołudniowy spacer Kinga, który pomógł mu przeżyć kilka pouczających chwil. Mi książka dała dużo wartościowych informacji, mogę ją polecić z czystym sumieniem!
Dodana przez Tomasz w dniu 30.09.2021
"Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" - trochę ponad 300 stron Książkę czyta się rewelacyjnie - oczywiście King jest niezrównanym mistrzem opowiadania fikcyjnych historii, ale jak się okazuje, jest również świetnym opowiadaczem własnego życia. "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" to zdecydowanie najciekawsza książka o sztuce pisania, jaką kiedykolwiek przeczytałem, chociaż z lektury można wywnioskować dość prozaiczną radę dla młodych twórców - dużo czytać i dużo pisać. Stephen King zwraca również uwagę na wytrwałość i systematyczność i wiele innych, ale co najważniejsze nie sugeruje, że każdy może odnieść w tej dziedzinie sukces. Pierwsza część "Pamiętnika rzemieślnika" skupia się na wydarzeniach z życia Kinga. Opowiada o jego dzieciństwie, początkach dorosłego życia, a wszystko zostało okraszone, co mnie zaskoczyło, sporą dawką dystansu do siebie. Ta część szczególnie mi się podobała, ponieważ jest to naprawdę fascynujące spojrzenie na trudne życie młodego Stephena Kinga i jego bardzo kreatywny umysł, już w wieku kilku lat. Drugi syn niezwykle inteligentnej i kochającej samotnej matki, byłem zachwycony jego opisem jako sześciolatek, który był zbyt chorowitym na szkołę, więc zamiast życia szkolnego, większość roku spędzał w domu. I co robił? Czytał. "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" jest, rzecz jasna, obowiązkową pozycją dla fanów amerykańskiego pisarza. Chociaż sporą część można byłoby potraktować jako poradnik dla początkujących pisarzy, jest to również autobiografia, zawierająca wiele ciekawostek np. o jego agencie albo o wizji śmierci. "W pisaniu nie chodzi o zdobywanie pieniędzy, sławy, uznania, kobiet czy przyjaciół. Koniec końców piszemy, by wzbogacić życie naszych czytelników i swoje przy okazji. Chodzi o uszczęśliwianie. Po prostu o uszczęśliwianie" 4,5/5 gwiazdek
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Paczkomaty InPost

info

9,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,90 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata info

Zwykły przelew info