Gdzie śpiewają raki

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Gdzie śpiewają raki

Gdzie śpiewają raki

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Kya Clark znana jako "dziewczyna z bagien" została porzucona przez najbliższych - najpierw matkę, a później swoje rodzeństwo. Żyje na granicy wytrzymałości, musi sama się wychowywać, opiekować się ojcem i ich domem, zmagając się z poczuciem opuszczenia, głęboką samotnością i strachem. Kiedy pod koniec 1969 roku na mokradłach znaleziono ciało lokalnej gwiazdy sportowej Chase’a Andrewsa podejrzenia mieszkańców pobliskiego miasteczka Barkley Cove u wybrzeży Karoliny Północnej padają na Dziewczynę z Bagien. Czy to możliwe, że Kya jest zabójcą?

“Gdzie śpiewają raki” to inspirująca i poruszająca opowieść o samotności, dojrzewaniu, odrzuceniu i przetrwaniu wbrew przeciwnościom losu. Delia Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury.

Cena katalogowa: 39.90 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

Kya Clark znana jako "dziewczyna z bagien" została porzucona przez najbliższych - najpierw matkę, a później swoje rodzeństwo. Żyje na granicy wytrzymałości, musi sama się wychowywać, opiekować się ojcem i ich domem, zmagając się z poczuciem opuszczenia, głęboką samotnością i strachem. Kiedy pod koniec 1969 roku na mokradłach znaleziono ciało lokalnej gwiazdy sportowej Chase’a Andrewsa podejrzenia mieszkańców pobliskiego miasteczka Barkley Cove u wybrzeży Karoliny Północnej padają na Dziewczynę z Bagien. Czy to możliwe, że Kya jest zabójcą?

“Gdzie śpiewają raki” to inspirująca i poruszająca opowieść o samotności, dojrzewaniu, odrzuceniu i przetrwaniu wbrew przeciwnościom losu. Delia Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury.

Szczegóły

Opinie

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: brak danych

Ilość stron: 416

Rok wydania: 2019

Rozmiar: 135 x 215 mm

ID: 9788381392686

Autorzy: Delia Owens

Wydawnictwo: Świat Książki

Opinie użytkowników
5.0
2 recenzje
Dodana przez Katarzyna O. w dniu 2022-07-21T18:01:51.000000Z

“Gdzie śpiewają raki” to niesamowicie piękna i całkowicie wciągająca powieść Delii Owens, oda do środowiska naturalnego, a w szczególności bagien. Kya Clark ma 6 lat, kiedy jej matka opuszcza ich chatę na odległym pustkowiu przybrzeżnych bagien Karoliny Północnej, obok miasteczka Barkley Cove. Opuszczona dziewczynka, pozostawiona z nieprzewidywalnym i pijącym ojcem w wieku 10 lat poznała co to znaczy żyć na własną rękę. Kya jest Dzikim Dzieckiem, Dziewczyną z bagien. Mieszkańcy pobliskiego Barkley Cove plotkują o niej, drwią, Kya staje się celem nękania i ataków, społeczność dehumanizuje ją i unika, kieruje nimi nienawiść i krzywdzące uprzedzenia. Nikt poza czarnoskórym Jumpinem i jego żoną Mabel nie oferuje samotnej dziewczynie pomocy ani rady, a sami stają się obiektem rasistowskich ataków i upokorzeń.

Nie umiejąc czytać i pisać, tęskniąc za matką, Kya desperacko pragnie towarzystwa i przynależności. Przez pewien czas otrzymuje wsparcie w postaci Tate'a, który opiekuje się nią, uczy ją czytać i pisać, a także dzieli się z Kyą radością z bagiennego świata z jego owadami, dzikimi zwierzętami, ptakami, pogodą i jej nieokiełznanym wpływem na nią, zbierając coraz rzadsze pióra i muszle. Między tą dwójką rozwija się bliski związek, dopóki Tate nie odejdzie, aby studiować biologię morską na uniwersytecie. Odejście Tate'a odbija się na wewnętrznej zdolności Kyi do zaufania, ponieważ po raz kolejny znajduje się w izolacji, ale jej ciekawość przyrody bagien i zdolność do malowania wszystkiego, co się w nich znajduje, sprawia, że dąży do pogłębienia wiedzy na ten temat. Jednak nadal pragnie przynależności, a jej rodząca się seksualność i nadzieje na małżeństwo i rodzinę spotykają się ze zdradą i jeszcze gorszymi rzeczami. W książce pojawia się również wątek kryminalny. Gdy na mokradłach zostają znalezione zwłoki faworyzowanej lokalnej gwiazdy sportowej Chase’a Andrewsa mieszkańcy Barkley Cove za tragedię obwiniają Dziewczynę z bagien, z którą kiedyś łączył ofiarę romans. Śmierć przystojnego chłopaka wstrząsa lokalną społecznością. Nie ma dowodów na morderstwo, ale szeryf jest niespokojny, a matka Andrewsa i miasto pękają od plotek o morderstwie, więc dochodzi do procesu. 

Delia Owens napisała wciągającą i hipnotyzującą powieść, niezapomnianą w swoich żywych opisach przyrody na bagnach. W zestawieniu z tym zachwycającym naturalnym środowiskiem mamy małe miasteczko - Barkley Cove, obojętne w najlepszym razie, złośliwe i niebezpieczne w najgorszym, bez ducha współczucia, który mógłby wesprzeć małe dziecko zmuszone do znalezienia sposobu na finansowe przetrwanie, emocjonalnie pogrążone w żałobie, znajdujące pocieszenie w poezji, która nadaje wagę jej wewnętrznym uczuciom. Jej głęboka wrażliwość na naturę, która okazuje się być ostatecznym wychowawcą, kształtuje postrzeganie przez Kyię ludzkich zachowań, z którymi się styka. Bagno jest miejscem, do którego należy i wszystko, co się z nim wiąże jest domem, wszyscy inni ją opuścili, pozostawiając ją odsłoniętą i bezbronną, gdy zaczyna odczuwać strach. Trudno się dziwić, że kiedy elementy jej życia zaczynają się zmieniać, będzie ostrożna i nieufna, choć w odległych marzeniach pojawiają się maleńkie iskierki nadziei. 

“Gdzie śpiewają raki” to po prostu znakomita opowieść, która wedrze się do twojego serca. Z wielkimi emocjami kibicowałam Kyi pośród wielu zawirowań i złamanego serca, które przeżywa. Niesamowita lektura. Polecam wszystkim !


 

Dodana przez Julia G. w dniu 2022-07-21T18:03:01.000000Z

“Gdzie śpiewają raki” to opowieść o odporności, przetrwaniu, nadziei, miłości, stracie, samotności, desperacji, uprzedzeniach, determinacji i sile. Ta książka sięga w przeszłość i w przyszłość, aby opowiedzieć historię Kyi Clark. Mieszka ona na obrzeżach miasta Barkley Cove, na bagnach, a mieszkańcy patrzą na nią z góry, jest osądzana, wyśmiewana i zastraszana. Ale są tacy, którzy okazują jej życzliwość, przyjaźń i miłość.

Kya była małą dziewczynką, kiedy jej matka odeszła nie oglądając się za siebie. Wkrótce całe jej rodzeństwo poszło w jej ślady, zostawiając Kyę samą z jej często nieobecnym, pijanym i nadużywającym alkoholu ojcem. Została, aby dbać o ich dom, gotować, sprzątać, aby dbać o ich potrzeby. Musiała nauczyć się robić zakupy i zapewniać sobie jedzenie pod nieobecność ojca. Wszystko to przy jednoczesnym zmaganiu się z samotnością, poczuciem opuszczenia i straty. Zawsze zastanawiając się kiedy i czy w ogóle jej matka wróci. Była inteligentną i sprytną dziewczyną, która znała bagno i znalazła sposoby na zarobienie pieniędzy i zapewnienie sobie podstawowych potrzeb. Wkrótce Jumpin i jego żona Mable, okazują jej życzliwość, hojność i miłość. 

W miarę jak Kya rośnie i uczy się więcej o życiu poprzez interakcje, dwóch młodych mężczyzn wkracza w jej życie. Jeden to starszy przyjaciel jej brata, Tate, który uczy ją czytać i okazuje jej akceptację i szczęście. Drugi przynosi jej nadzieję na przyszłość, ale nie chce jej przedstawić swoim przyjaciołom i rodzinie. Czy jeden z nich może być jej szansą na szczęście? Szansą na przynależność? Szansą na bycie akceptowanym? Szansą na bycie kochanym? Szansą na rozwój? A może historia się powtórzy?

W 1969 roku legenda lokalnego futbolu, Chase Andrews, zostaje znaleziony martwy. Krążą plotki na temat motywu i możliwych podejrzanych. Podejrzenia od razu padają na Kyę - dziewczynę z bagien. Czy to ona może być jego zabójcą? Jaki mogła mieć motyw?

Ta książka miała po trochu wszystkiego, co kocham: sympatyczny główny bohater, który chwyta za serce, zagadka morderstwa, tajemnicza atmosfera, dramat i romans. Jest przemyślana, pięknie napisana, wywołuje emocje i przenosi czytelnika w czasie, Uwielbiałam każdą jej stronę!

Pisarstwo Owens jest bujne i żywe, głównie w scenerii, ale i bohaterowie byli w pełni ukształtowani. Fabuła była bogata, najpierw z dysfunkcyjną rodziną, potem jako historia przetrwania, a w końcu jako kryminał z morderstwem. Podobało mi się, jak autorka przeplatała początki komponentu zagadki morderstwa w całej książce, zwiększając konflikt i intrygę. I chociaż autorka pozostawiła mi wystarczająco dużo wskazówek, aby odgadnąć zakończenie, to i tak czekałam w napięciu do samego końca.

Książka porusza  wiele różnych tematów, m. in. czym jest prawdziwa miłość, czym jest rodzina, a także piękno związków i zachwycające piękno natury. Na wiele sposobów ta książka jest relatywna. Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia czuła się jak outsider. Kya miała szczęście znaleźć kilka osób, które faktycznie dbały o nią. Również autorka pisze o tym strachu, który Kya czuła. To jest normalne. Kobiety się boją. Zawsze oglądamy się przez ramię. Zawsze mówi się, żeby nie wychodzić w nocy, podróżować z kimś. Myślę, że ta książka jest dobrym przypomnieniem, że niektóre rzeczy nie zmieniły się przez 50 lat - mam na myśli sytuację kobiet. Książka “Gdzie śpiewają raki” Zdecydowanie zasłużyła na cały ten szum, który wyrósł wokół niej. 

Komu ją polecam?

Fanom fikcji historycznej na pewno. Szczególnie tym, którzy interesują się amerykańską fikcją z połowy XX wieku. Kwestie rasy i postrzegania społeczeństwa w tamtym czasie są kluczowe dla fabuły.

Nie jestem pewna, czy było wystarczająco dużo tajemniczości/ dramatu, aby zainteresować fanów historii kryminalnych. 

Czy powinieneś to przeczytać?

Mam wrażenie, że ta historia ma trochę z wielu gatunków , czerpie z nich pełnymi garściami. Z tego powodu myślę, że przypadnie do gustu szerokiej grupie odbiorców. Tak więc, jeśli akurat jesteś na etapie wyboru książki, myślę, że powinieneś spróbować. Może Cię nie “powali”, ale na pewno nie rozczaruje.

Sposoby dostawy

Płatne z góry

InPost Paczkomaty 24/7

InPost Paczkomaty 24/7

11.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

ORLEN Paczka

ORLEN Paczka

8.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier GLS

Kurier GLS

12.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

Kurier DPD

12.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier

Pocztex Kurier

11.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier GLS - kraje UE

Kurier GLS - kraje UE

69.00 zł

Odbiór osobisty (Dębica)

Odbiór osobisty (Dębica)

3.00 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier GLS pobranie Kurier GLS pobranie

23.99 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata

platnosc

Zwykły przelew info