Podróże z Herodotem w.2021

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Podróże z Herodotem w.2021

Podróże z Herodotem w.2021

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

“Podróże z Herodotem” to fantastyczny zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce. Autor z właściwą sobie pokorą wyrusza na pierwszą zagraniczną podróż, gdzie spotyka niezwykłych ludzi w dobie wielkich przemian geograficznych i politycznych, jako naoczny świadek relacjonuje wydarzenia, które odcisnęły piętno na życiu milionów ludzi, nierzadko oddając im głos, ucząc przy tym, że często ważniejszym od odpowiedzi, jest zadanie właściwego pytania.

Tytuł dla książki nie jest przypadkowy, Ryszard Kapuściński jako początkujący reporter dostał w prezencie klasyczne “Dzieje” Herodota, wielokrotnie odwołuje się do jego odkryć w swojej książce, celnie wskazując jak bardzo zmienił się świat na przestrzeni wieków, zauważając jednocześnie, że to wciąż życzliwość, uprzejmość i empatia otwierają wiele drzwi na podróżniczym szlaku. Kapuściński na kartach “podróży z Herodotem” stawia fundamentalne pytania nie tylko o rolę reportera w świecie charakteryzującym się natłokiem informacji, przedstawia również portret zwykłych ludzi, spotkanych w niezwykłych okolicznościach - uczy, że każdy człowiek ma interesującą historię do opowiedzenia, o ile mamy w sobie dość mądrości, aby słuchać innych.

Cena katalogowa: 44.00 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

Podróże z Herodotem są wśród prac Ryszarda Kapuścińskiego tekstem wyjątkowym. Autor wraca wspomnieniami do swoich pierwszych zagranicznych wypraw reporterskich w latach 50. i 60. XX wieku, a wątek ten przeplata rozważaniami - o charakterze historycznym, społecznym i antropologicznym - wywołanymi lekturą Dziejów Herodota, których tom towarzyszył mu w podróżach już od 1956 r.

Co zafascynowało polskiego reportera w dziele żyjącego 2500 lat wcześniej Greka z Halikarnasu, ,,ojca historii", co ich obu połączyło? Ciekawość świata, chęć poznania - i zrozumienia! - innych społeczeństw, ludów, kultur, a również poczucie ,,zawodowej" wspólnoty, gdyż Herodot to zdaniem Ryszarda Kapuścińskiego ,,rasowy reporter: wędruje, patrzy, rozmawia, słucha, żeby później zanotować to, czego dowiedział się i zobaczył, lub żeby po prostu rzecz zapamiętać".

Podobnie jak Herodot, tak i Ryszard Kapuściński był reporterem, historykiem, poszukiwaczem przygód - i prawdziwym artystą.

(,,The Wall Street Journal")

wydanie VI

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: zintegrowana

Ilość stron: 284

Rok wydania: 2021

Rozmiar: 196x123 mm

ID: 9788307035048

Wydawnictwo: Czytelnik

Opinie użytkowników
4.8
2 recenzje
Dodana przez Michał Anioł w dniu 28.12.2021
“Podróże z Herodotem” to w mojej ocenie przede wszystkim fantastyczne studium, rodzaj medytacji nad Herodotem i jego dziejami, odwołanie do klasyki starożytnej jest cecha właściwa dla Kapuścińskiego, który często stawiał sobie greckich myślicieli jako punkt odniesienia dla swojego spojrzenia na świat, wolnego od granic, obliczonego na ich pokonywanie celem poznania ludzi w najdalszych zakątkach świata. Kapuściński jest polskim dziennikarzem i podróżnikiem, który pisze tu o swoich pierwszych podróżach poza granice Polski w połowie XX wieku. Otrzymał egzemplarz Herodota jako towarzysza podczas swojej pierwszej zagranicznej misji. Poruszyła go ona do głębi, tak jak poruszyła mnie jego własna książka. Kapuściński używa Historii jako sposobu na zmierzenie własnego poczucia zdumienia podczas podróży, jako własnego poczucia “bycia innym”, obcym w społeczeństwie różnym od kultury zachodniej, opisuje rzeczywistość niejako z perspektywy widza, przez to obserwacje, które opisuje w swoich książkach wolne są od z góry narzuconej narracji, pozwalają czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie - spełnia w ten sposób swoją reporterską misję. Kapuściński z powodzeniem próbuje zobaczyć swoje własne reakcje na uczucie “obcości”, szukając jednocześnie odniesień do sposobu, w jaki jego zdaniem reagował Herodot przed wiekami przemierzając znany mu świat. Autor widząc siebie uważnie obserwującego miejsca, do których podróżuje - Indie, Chiny, Iran, znaczną część Afryki - używa niejako Herodota jako przewodnika w tym, jak widzieć i rozumieć, mimo że Herodot podróżował i pisał bez map i bez dużego zbioru źródeł pisanych. Kapuściński nieustannie przypomina nam, jak głęboko w historii żył Herodot i zapisywał swoje podróże - pisze m.in o tym, że armie perskie opisane w "Dziejach" istniały 24 wieki przed Napoleonem, że Bliski Wschód, o którym pisze, istniał tysiąc lat przed pojawieniem się islamu - a jednak wciąż znajduje sposoby, by postrzegać ich doświadczenia jako podobne nam współcześnie żyjącym. Dzięki mojej przyjaciółce, której ustna recenzja “Podróży z Herodotem” była inspiracją dla mnie aby sięgnąć po tę książkę, miałam okazję zapoznać się z omawianą książką, i tak jak sam autor pisze o Herodocie, że był on jego osobistym odkryciem, tak z powodzeniem mogę to samo powiedzieć o samym Kapuścińskim: lekkość i swoboda w operowaniu językiem, wrodzony obiektywizm i wierność w oddaniu opisywanych wydarzeń, to wszystko sprawia, że Ryszard Kapuściński zyskał mój szacunek i z czystym sumieniem polecam wam tę książkę!
Dodana przez Aleksander w dniu 28.12.2021
Obecne czasy nie sprzyjają podróżom, covid i wywołane nim skutki w gospodarce i nastrojach społecznych, obliczone na nacjonalistyczną narrację coraz częściej oznaczają zamykanie granic przed “obcymi” aniżeli ich otworzenie, proces ten coraz częściej widoczny na świecie natchnął mnie, aby sięgnąć po klasykę gatunku, czyli “Podróże z Herodotem” pióra Ryszarda Kapuścińskiego, mistrza reportażu, u boku którego podróżowanie na kartach książki wywołuje szereg pytań o rolę bycia obcym we współczesnym, jakby się wydawało, zglobalizowanym świecie, Od początku książka niejako uderza swoja wiarygodnością, autor mimo iż uznany na świecie, chętnie podejmuje temat nauki od innych, których spotyka na swojej podróżniczej drodze, wychodząc z założenia, ze otwartość i życzliwość otwiera wiele drzwi, podobnie jak Herodot przed XXV wiekami. Jednym z elementów, których nauczył się z Historii był kontrast - starożytny świat, po którym podróżował Herodot, można było łatwo postrzegać jako podzielony na wschód-zachód, Azję-Europę, Persję-Grecję. Kapuściński obserwuje własne kontrasty. Oprócz swojego własnego oczywistego Wschodu-Zachodu, czyli zimnej wojny, porównuje otwarty charakter ludności Indii z zamkniętą naturą Chińczyków. W Algierii dostrzega dwa islamy, rzeczny i pustynny, czyli nowy i tradycyjny. Sama książka jest podzielona na pół pomiędzy podróże Kapuścińskiego i Herodota. Ostatni rozdział to przemyślenia na temat historii, którą Kapuściński widzi, podobnie jak Herodot, jako tworzoną przez ludzi w ciągłym biegu ich codziennego życia. A historia tworzona dzisiaj jest odzwierciedleniem historii, którą odnalazł Herodot, ponieważ natura ludzka jest niezmienna. Ten rozdział o znaczeniu i zastosowaniach historii jest wspaniały, pozwala docenić sama historię jako dziedzinę życia, która kształtuje postawy przyszłych pokoleń. Podsumowaniem “Podróży z Herodotem” niechaj będą słowa J. Piłsudskiego, „KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

InPost Paczkomaty 24/7

info

11,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Kurier GLS

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier GLS pobranie

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata

info

Zwykły przelew info