Śpiące królewny

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Śpiące królewny

Śpiące królewny

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Na całym świecie dochodzi do niewyobrażalnego zjawiska. Ciała zasypiających kobiet, skutkiem niewytłumaczalnych procesów, owijają się w kokon z zagadkowego cienkiego materiału. Gdy tylko zostaną przebudzone, a otaczająca je powłoka ulegnie choćby najmniejszemu uszkodzeniu, kobiety wpadają w szał i emanują brutalnością...

W małym miasteczku Dooling, w Wirginii Zachodniej, rozprzestrzeniający się wirus dotyka wszystkie więźniarki miejscowego zakładu karnego, z wyjątkiem jednej Evie. Pogłoski o tajemniczej Evie szybko się rozprzestrzeniają i budzą wątpliwości. Czy jest ona medyczną anomalią, czy demonem, którego trzeba zabić? Mężczyźni pozbawieni kobiet, pozostawieni sam na sam ze swoimi najbardziej pierwotnymi mechanizmami, uciekają się do przemocy. Świat uległ całkowitemu przeobrażeniu, nadając mu zupełnie nowe reguły. 

Współpraca Stephena Kinga ze swoim synem Owenem przyniosła trzymającą w napięciu opowieść, która zmusza czytelnika do refleksji nad rolą kobiet we współczesnym świecie. "Śpiące królewny" dostarcza również obowiązkowe pokłady niepokoju i strachu. 

Cena katalogowa: 49.90 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.
Osadzona w małym mieście w Appalachach, gdzie największym pracodawcą jest więzienie kobiece, powieść "Śpiące królewny" to dająca do myślenia, nadzwyczajnie wciągająca historia, która dziś wydaje się szczególnie aktualna.
Stephen Kingjest autorem ponad pięćdziesięciu światowych bestsellerów. Jego najnowsze książki to Trylogia o Billu Hodgesie "Pan Mercedes" (nagrodzona Edgar Award dla najlepszej powieści), "Znalezione nie kradzione" i "Koniec warty" oraz zbiór opowiadań "Bazar złych snów". Na podstawie jego epickiego cyklu "Mroczna wieża" powstał film z Idrisem Elbą i Matthew McConnaugheyem w rolach głównych. Na ekrany kin wkrótce wejdzie również "To" z Billem Skarsgrdem w roli głównej. W 2014 roku King otrzymał National Medal of Arts, a w roku 2003 National Book Foundation Medal za zasługi dla literatury amerykańskiej. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, pisarką Tabithą King.
Owen Kingjest autorem powieści "Double Feature" i zbioru "Jesteśmy w tym wszyscy razem". Jest współautorem "Intro to Alien Invasion" i współredaktorem "Who Can Save Us Now? Brand-New Superheroes and "Their Amazing (Short) Stories". Mieszka w Rhinebeck w stanie Nowy Jork ze swoją żoną, pisarką Kelly Braffet, i córką.

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: broszurowa

Ilość stron: 736

Rok wydania: 2017

Rozmiar: 14,2x20,2 cm

ID: 9788381230421

Autorzy: Stephen King , Owen King

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opinie użytkowników
4.7
3 recenzje
Dodana przez Joanna w dniu 29.09.2021
"Śpiące królewny" Stephen King Fabuła: Na świecie rozprzestrzenia się dziwna epidemia, w której gdy wszystkie kobiety zasną, stają się kokonami z niezwykłego woskowego materiału. Zakłócenie lub rozerwanie tego kokonu powoduje, że kobieta znajdująca się w środku, zaczyna zachowywać się w sposób zabójczy. "Śpiące królewny"i historia opisana w tej książce koncentruje się na wydarzeniach zachodzących w małym miasteczku, Dooling w stanie Wirginii Zachodniej. Wśród głównych bohaterów należy wymienić: Clinta, który jest psychiatrą w lokalnym więzieniu dla kobiet oraz Lilę miejskiego szeryfa. Kluczową bohaterką dla rozwoju narracji jest jednak Evie - tajemnicza kobieta, która trafia do zakładu karnego i wydaje się posiadać pewne nadprzyrodzone moce. "Śpiące królewny" stanowią unikat wśród twórczości Pana Kinga, ponieważ powieść napisał we współpracy ze swoim synem, Owenem Kingiem. Czytając, nie potrafiłam jednak odróżnić stylowo poszczególnych części książki, styl pisania był płynny i typowo gawędziarski, jak to u Kinga. Panowie poruszają bardzo frapujący wątek, a mianowicie, co by było, gdyby na świecie zabrakło kobiet. Nie pohamowali się przed ukazaniem wizji ogółu mężczyzn nie potrafiących poradzić sobie z codzienną egzystencją bez płci pięknej, jednocześnie wcześnie traktując je w dużej mierze jako sprzątaczki, opiekunki do dzieci i obiekty seksualne. "Śpiące królewny" w świetny sposób opisują psychologiczną stronę mężczyzn, stojących w perspektywie braku kobiet - stają się agresywni, ale również bezradni. Uważam, że poruszanie przez taką osobistość jak Stephen King tematu równouprawnienia i przemocy jest niezwykle ważne, aby tak często wykorzystywane w cywilizowanych krajach kobiety zaczęły być spostrzegane zupełnie inaczej. Poza zainteresowaniem mnie głębszą tematyką kryjącą się za fabuła, muszę oczywiście przyznać, że urzekły mnie małomiasteczkowe opisy. Nikt tak jak King nie potrafi ukazać zwyczajnych mieszkańców w styczności z czymś zupełnie nierealny, pozostając przy tym zupełnie wiarygodnym. W prawdziwym świecie, przy podobnym zjawisku, ludzie mogliby zachowywać się rzeczywiście w taki sposób. Poza oczywistym elementem grozy, który towarzyszył mi przez większą część książki, niewątpliwie czymś, co poczułam po skończeniu książki był smutek. Jestem ciekawa, jak wiele ludzi dojdzie do takiego samego stanu jak ja.
Dodana przez Leszek w dniu 01.10.2021
Historia dotyczy plagi lub klątwy - globalnego incydentu, w którym kobiety kładą się spać, a następnie zostają okryte kokonem. Wszystkie kobiety. Wszędzie. Właściwie prawie wszystkie. Tylko garstka kobiet w Dooling, w Zachodniej Wirginii, znajduje sposób, by nie zasnąć przez kilka dni i przetrwać to, co staje się alegorią tego, co najlepsze i najgorsze w ludzkiej naturze. Nieprawdopodobna sceneria więzienia dla kobiet w Appalachach staje się ostateczną rozgrywką w tym, co może być początkiem nowego świata i końcem starego. Tak czy inaczej, kobiety nie są aniołami, ale wykonują ciężką pracę, jeśli chodzi o znoszenie niebezpiecznych sytuacji. Książka rzuca wyzwanie stereotypom płciowym, jednocześnie pokazując dobre i złe cechy obu płci. Także... 700 stron? Naprawdę? Zacząłem z pewnym niepokojem, bojąc się, że polubię początek, a następnie przez większość część książki będę się modlić, żeby już się kończyła. Na szczęście początek, środek i koniec trzymają równy poziom i nie było mowy o nudzie. Z tak bogatym gronem skomplikowanych, powiązanych ze sobą postaci, dobrymi dialogami i świetnie prowadzoną narracją, "Śpiące królewny" spełniły moje oczekiwania. Jednocześnie, powieść Stephena Kinga jest po brzegi wypełniona obserwacjami, aluzjami i odniesieniami do biblijnych, mitycznych i psychologicznych tematów. Nie wiem za jak dużą część powieści pt. "Śpiące królewny" jest odpowiedzialny syn Stephena Kinga - Owen, z którym ją pisał, ale ja czułem się zupełnie tak, jakbym czytał typową, dobrą książkę Kinga.
Dodana przez Zenon w dniu 01.10.2021
Mam duży szacunek do książki ze względu na poruszaną tematykę, gdzie jednocześnie "Śpiące królewny" są najzwyczajniej świetną lekturą. Miałem również okazję do przesłuchania audiobooka i szczerze polecam również taką formę. Na początku istotnym problem było dla zapamiętanie wszystkich imion postaci i śledzenie ich poczynań. Z biegiem czasu, to się unormalizowało, a ja sam zaczął darzyć coraz większym podziwem Kinga za stworzenie tak wyrazistych bohaterów. Choć "Śpiące królewny" to w ogromnym stopniu powieść o roli kobiet w społeczeństwie, to uważam, że opisanie zachowań meżczyzn w zaistniałych warunkach wyszło Kingowi fantastycznie. Ostatnie przeczytane przeze mnie książki Kinga, np. "Bazar złych snów", były zawodem, poziomem zdecydowanie odbiegającym od standardów literackich do jakich przyzwyczaił. Wydaje mi się, że jeżeli wzciąć pod uwagę całokształt powieści "Śpiące królewny", to może okazać się, że jest to najlepsza wydana przez niego książka po 2015 roku. "Śpiące królewny" warto przeczytać z wielu powodów - klimat, opisy, mroczne refleksje, wizja apokalipsy, wciągająca fabuła, stopniowe budowanie napięcia - w zasadzie mistrz znów dodał do swojej książki najlepsze, co potrafi. "(...) Przychodzi chwila, że zastanawiasz się, po cholerę ten świat w ogóle został stworzony. Dobro jest towarem deficytowym, reszta to w przeważającej części zgnilizna".
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Paczkomaty InPost

info

9,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,90 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata info

Zwykły przelew info