Lśnienie (pocket)

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Lśnienie (pocket)

Lśnienie (pocket)

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

Cena rynkowa: 10.90 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

Szczegóły

Opinie

Inne książki tego autora

Książki z tej samej kategorii

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: Miękka

Ilość stron: 542

Rok wydania: 2016

Rozmiar: 110 x 175 mm

ID: 9788380694422

Autorzy: Stephen King

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Inne książki: Stephen King

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.61 zł 38.50 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 24.46 zł 44.90 zł

Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.17 zł 11.18 zł

Broszurowa , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 4.75 zł 43.00 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana
Pocket , W magazynie
Używana

Inne książki: Horror

448 , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 18.37 zł 36.90 zł

Miękka ze... , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 34.12 zł 39.90 zł

512 , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 5.56 zł 34.90 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 18.63 zł 36.90 zł

Miękka , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 36.00 zł 49.00 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 20.79 zł 36.90 zł

Miękka ze... , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 19.61 zł 34.90 zł

Opinie użytkowników
4.8
10 recenzji
Dodana przez Marta w dniu 02-06-2022
Miejsce akcji: hotel w górach Kolorado. Latem zawsze jest tu tłoczno, ale jak tylko sezon się kończy we wrześniu, stoi pusty aż do następnego, ponieważ zimy są tam srogie i gdy spadnie śnieg, nie da się już dojechać do hotelu ani z niego wrócić. Aby dobrze przetrwać zimę w pustym budynku, zarząd zatrudnił dozorcę, który wprowadza się tam z żoną i małym synem , hotel wkrótce zostaje całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Nie jest to łatwa sytuacja, zwłaszcza, że w tym hotelu już wcześniej działy się złe rzeczy. Na przykład poprzedni dozorca najpierw zabił swoją żonę, dwie małe córeczki, a potem siebie. Niestety, nowy dozorca - Jack Torrance - desperacko potrzebuje tej pracy, a nawet widzi w niej szansę na powrót na właściwe tory swojego życia. Jego młody syn, Danny, podejrzewa jednak, że to się nie uda. Ma on bowiem "lśnienie": wie, co myślą otaczający go ludzie i widzi rzeczy, które mają się wydarzyć. Wpada wtedy w rodzaj transu, śniąc o tych rzeczach. Ostatnio te sny są koszmarami - a ich bohaterem jest jego ojciec....

Wow, czytałam tę książkę kilka razy. Poza tym, między "pierwszym razem" a następnym minęło kilkadziesiąt lat, ale i tak jest super!

Stephen King buduje wokół tych trzech odizolowanych ludzi niesamowity scenariusz, który przyprawia o dreszcze. Zręcznie bawi się ludzkimi lękami, gdy Jack, Wendy czy Danny widzą lub myślą, że widzą rzeczy, które każą im wątpić w ich zdrowy rozsądek. Co to jest złudzenie? Czym jest rzeczywistość? A jak zmieniają się ludzie w takich kryzysowych sytuacjach?

Jack w zasadzie nie zły. Jest wytrawnym alkoholikiem i zawsze walczy z drzemiącą w nim agresywnością. Ta agresja (gdy wybucha) i jego wcześniejsze picie zepsuły wiele rzeczy w jego dotychczasowym życiu. Dowiadujemy się, że on sam miał w dzieciństwie pijącego i bijącego ojca - nic dziwnego, że sam tak się rozwinął.

A Danny? Słodki chłopczyk, którego pochłaniają lęki. Bo on doskonale wie, co się dzieje w tatusiu i jak często jego mama myśli o rozwodzie. Cierpi z tego powodu i z powodu swoich snów, ale oczywiście nikt mu nie wierzy. I to też budzi obawy w małym chłopcu....

W książce są oczywiście elementy horroru typowe dla Kinga, a dla mnie Jack Torrance zawsze ma twarz Jacka Nicholsona. Ale książka działa w zupełnie inny sposób niż film, może wejść w znacznie większą głębię. Ode mnie to wciąż bardzo mocna rekomendacja czytelnicza!

P.S. Hotel "Overlook" istnieje naprawdę i jeśli chcecie, możecie go sobie wygooglować, a potem porównać historię tego hotelu z tą opisaną w książce;)
Dodana przez Karolina w dniu 02-06-2022
Jack Torrance jest nauczycielem w Stovington Academy. Po ślubie ze swoją szkolną miłością i urodzeniu syna Danny'ego, Jack stał się alkoholikiem.
Prawie zawsze wraca do domu mocno pijany i bardzo rozdrażniony. Nierzadko też alkoholik podnosi rękę na żonę, a nawet syna. Ale pewnego dnia całkowicie traci kontrolę i łamie synowi rękę.
Winnifred, w skrócie "Wendy", ciągle groziła mu rozwodem, ale Jack zawsze potrafił ją od tego odwieść. Kiedy Jack i jego najlepszy przyjaciel Al wracają do domu po kolejnej libacji, potrącają dziecięcy rowerek. Mają szczęście, bo na rowerze nie ma dziecka. Był tam tylko zaparkowany. Po tym zdarzeniu składają sobie obietnicę, że nigdy więcej nie będą pić alkoholu. Po kilku miesiącach, Jack jest zwolniony dostaje ofertę pracy od Al w hotelu Overlook. Ponieważ w zimie hotel jest zamknięty i zasypany śniegiem, tylko dozorca i jego rodzina pozostają w hotelu i utrzymują go w dobrym stanie.

Torrance przyjmuje ofertę, mając nadzieję, że w samotności z rodziną będzie mógł wreszcie kontynuować pisanie swojej książki.
Jednak sytuacja szybko się zmienia, ponieważ hotel jest miejscem nawiedzonym, a duchy osób zamordowanych w Overlook powoli, ale skutecznie manipulują psychiką rodziny. W szczególności Jack jest atakowany i dostaje szału!
Jego syn Danny, który potrafi kontaktować się z tymi duchami, próbuje uratować matkę i siebie przed szalonym ojcem.

Moim zdaniem, ta książka stała się prawdziwym sukcesem. Choć King stosuje w książce niski poziom grozy, od początku można się domyślić, jaki makabryczny scenariusz rozegra się w tym hotelu. Stylistycznie również jest bardzo dobrze wykonana. King przedstawia różne perspektywy. Czasem opowiadana jest z punktu widzenia Jacka, czasem syna... i tak książka składa się ze wszystkich perspektyw. Jest ona opowiedziana niemal z perspektywy każdej osoby wymienionej w książce. Jest to jednak zrobione tak sprytnie, że od razu wiadomo, kto tu "rządzi". Tę książkę można tylko polecić!!!!
Dodana przez Katarzyna w dniu 02-06-2022
Szalenie ekscytująca książka! Przeczytałam ją w ciągu kilku dni i byłam naprawdę przerażona. Najbardziej makabryczna była dla mnie pani w wannie i teraz nie lubię chodzić po ciemku po naszej łazience.
Jednak uważam, że postać Danny'ego nie sprawiała wrażenia małego chłopca. Jego sposób myślenia i działania sprawiał, że wydawał się dużo starszy i bardzo rozsądny.

Druga część jest również warta uwagi!
Dodana przez Beata w dniu 02-06-2022
Jestem wielką fanką Kinga, uwielbiam też film Lśnienie, więc oczywiście musiałam przeczytać książkę. Jednak książka posiada bardzo rozwlekłe i zbyt szczegółowe opisy w niektórych miejscach, więc moim zdaniem jest mało akcji. Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam, kiedy autor pracuje z dużą ilością szczegółów, ale w niektórych miejscach było tego po prostu za dużo. Mimo to jeśli jesteś fanem Stephena Kinga lub filmu Lśnienia, powinieneś przeczytać tę książkę :)
Dodana przez Mariola w dniu 02-06-2022
Bez porównania z filmem!

King tworzy wyjątkową atmosferę, która naprawdę wciąga. Bohaterowie są ciekawie skonstruowani i, co typowe dla Kinga, niewielu jest takich, którzy nie mają swojej ciemnej strony. Można naprawdę zanurzyć się w ich głowach, co otwiera ciekawe i ekscytujące perspektywy, zwłaszcza w przypadku członków rodziny Torrance. Kingowi bardzo dobrze udała się też dramaturgia, konstrukcja niektórych scen i ich łączenie to po prostu przyjemność z czytania.

Zdecydowanie polecam!
Dodana przez Monika w dniu 02-06-2022
Styl pisania Kinga jest po prostu świetny. Nawet gdy nic wielkiego się nie dzieje, udaje mu się stworzyć atmosferę, która jest ekscytująca/rozrywkowa. A jego bohaterowie są zawsze bardzo prawdziwi, świetnie opisuje ich stany emocjonalne i dzięki temu można się w nich wcielić.
Muszę przyznać, że zakończenie było dla mnie trochę przewidywalne. Wyobrażałam sobie, że będzie nieco straszniejsze, książka nie dostaje ode mnie pełnych 5 gwiazdek. Mimo to, pozycja absolutnie godna polecenia!
Dodana przez Magda w dniu 02-06-2022
Hotel w górach Kolorado. Jack Torrance, spłukany intelektualista z problemami psychicznymi, dostaje pracę jako dozorca, o którą się ubiegał. Wraz z żoną Wendy i synem Dannym wyjeżdzają w ostatnich dniach jesieni. Hotel "Overlook" jest miejscem o złej reputacji. Kto się jej poddaje, pada jej ofiarą, staje się organem wykonawczym wszystkich złych marzeń i pragnień, które się w niej przejawiają. Koszmar zaczyna się ...
"Lśnienie" Stephena Kinga naprawdę mnie zachwyciło, muszę przyznać! Miałam używane, dość stare wydanie książki, co moim zdaniem potęgowało nieco wrażenie czytania, jednak sama historia była również bardzo emocjonująca i potrafiła mnie pochłonąć bez reszty! Było kilka scen, które naprawdę przyprawiły mnie o dreszcze. Muszę szczerze powiedzieć, że drogi Jack robi się bardzo dziwny, ogólnie cała rodzinna jest dość dziwna, książka potrafi wciągnąć od samego początku. Polecam każdemu na zimowe wieczory.
Dodana przez Patrycja w dniu 02-06-2022
Świetnie! Od samego początku panuje tu atmosfera, która coraz bardziej trzyma w napięciu!

Czytałam tę książkę w młodości, więc minęło trochę czasu. Oczywiście jestem całkowicie ciekawa Doktora Snu, więc bardzo chciałam przeczytać go jeszcze raz, żeby sobie wszystko przypomnieć, mimo że fabuła jest jeszcze świeża w mojej głowie.

Nieczęsto czytam straszne książki, ale kiedy już to robię, oczekuję niesamowitego uczucia, atmosfery, która wprowadza upiorny nastrój i wywołuje dreszcze na moich plecach: właśnie to znalazłam w "Lśnieniu"!
Wielu z nas zna też historię Lśnienia z filmu, ja do dziś pamiętam szaloną twarz z siekierą Jacka Nicholsona - ale książka zaczyna się dość spokojnie, jak na Stephena Kinga przystało. Niemniej jednak od początku wyczuwalna była pewna obawa, która narasta w miarę rozwoju fabuły.

Główny bohater Jack Torrance dostaje pracę jako dozorca w hotelu "Overlock", który jest osadzony w górach Kolorado. Jest, jak to się mówi, nieudanym bytem, ale desperacko pragnie, by wszystko wróciło na właściwe tory - zwłaszcza ze względu na swoją rodzinę, żonę Wendy i 5-letniego syna Danny'ego.

Jack był alkoholikiem, ale od kilku miesięcy jest trzeźwy, jednak prześladują go duchy z przeszłości, co jest bardzo ładnie wplecione w fabułę.
Również perspektywa Wendy i Danny'ego daje dobry wgląd w ich lęki i obawy, ponieważ już sama historia ma pewne ciemne strony, które nie tak łatwo odstawić na bok. Szczególnie chłopiec, Danny, ma wiele do zrobienia, ponieważ ma "lśniący", drugi wzrok. Jego mroczne przeczucia od samego początku wprowadzają nastrój grozy, ale zdesperowana postać Jacka pozostawia też duże pole do popisu w kwestii tego, co czeka rodzinę w hotelu Overlook.
Napięcie jest świetnie budowane, i to uczucie narasta coraz bardziej. Retrospekcje poszczególnych bohaterów, jak również bieżące wydarzenia w hotelu, są doskonale przeplatane i budują niepowtarzalną grozę, gdy zostają oni faktycznie odcięci od świata zewnętrznego przez bezlitosne warunki pogodowe.

Uważam, że ukryte związki między dzieciństwem i teraźniejszością bohaterów są bardzo zręczne. Oni sami doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale czują się niemal bezsilni wobec wpływów i doświadczeń, które kształtowały ich przez lata. Ponieważ właśnie przeczytałem "To", uderzyło mnie to tym bardziej, że King również tam bardzo intensywnie podejmuje ten temat.

Jeśli nie zwracasz na to większej uwagi, możesz nie zauważyć tego świadomie, ale dla mnie rozwinięcie i przedstawienie tutaj było bardzo zwięzłe i nie mniej przerażające!
Ogólnie rzecz biorąc, absolutnie udana książka grozy, która zdecydowanie zasługuje na to miano, dawno nie miałam takiego dreszczyku emocji podczas czytania!
Dodana przez Olga w dniu 02-06-2022
Historia Lśnienia będzie znana niemal każdemu najprędzej dzięki filmowi z Jackiem Nicholsonem, choć film odbiega nieco od książki.
To jest o małym Danny Torrance, który przenosi się z rodzicami do Overlook Hotel, ponieważ jego ojciec Jack podejmuje tam pracę jako dozorca. Jest alkoholikiem i swoimi napadami wprowadza strach w rodzinie. Kocha swojego syna ponad wszystko, co jest bardzo wyraźne w tej książce.

Danny ma Lśnienie w oczach, może zobaczyć rzeczy, które są ukryte przed innymi i jego dar staje się przekleństwem w Overlook. Widzi, że może stać się coś złego, a jednak nic nie mówi, bo jego rodzice po raz pierwszy od dawna są szczęśliwi i nie myślą już o rozwodzie.
Tak więc zło nabiera rozpędu, gdy rodzina hibernuje się w zamkniętym hotelu, a zło wylewa się z każdego otworu budynku.

Nie chcę zdradzać więcej na temat fabuły, ale chętnie podzielę się swoją opinią. Pierwsza połowa podobała mi się nawet bardziej niż druga, ale i tak uważam, że cała książka jest świetna i jestem w jakiś sposób trochę dumna, że przeczytałam Lśnienie.

W sumie było to bardzo klimatyczne dzieło, a ja bardzo polubiłam małego Danny'ego i Jacka. O dziwo, nie dogadywałam się tak dobrze z Wendy, być może była po prostu zbyt mało efektowna w całej sprawie, otoczona tak silnymi charakterami, jak jej dwaj męscy członkowie rodziny. Ale to w niczym nie umniejszało jego wartości. Świetnie się bawiłam przy tej książce i zdecydowanie mogę ją polecić, nawet jeśli w połowie historia straciła dla mnie trochę na atrakcyjności.
Dodana przez Beata w dniu 02-06-2022
Prawdopodobnie każdy słyszał o Jacku Torrance i hotelu Overlook lub przynajmniej zna słynną scenę z Jackiem Nicholsonem i drzwiami do łazienki. Dla mnie jednak było to pierwsze spotkanie z tą historią, więc mogłam podejść do niej zupełnie bez uprzedzeń.

I tak oto dotarłam do Lśnienia i muszę powiedzieć... Po raz kolejny Stephen King, którego uważam za świetnego. Najwyraźniej jego historie trafiają w mój gust, bo z większości książek, które obecnie czytam, jestem bardzo zadowolona, to tylko Kingowi udaje się sprawić, że naprawdę zatapiam się w tych historiach.

Obsada, która tym razem jest całkiem pokaźna, daje Kingowi możliwość jeszcze bardziej zająć się rozwojem swoich postaci i dać czytelnikowi głęboki wgląd w dynamikę i psychikę rodziny Torrance'ów, gdy horror szerzy się wokół nich i opanowuje ich życie. Wszystko poparte naprawdę wyrazistymi opisami hotelu i jego otoczenia.

Jestem zachwycona połączeniem grozy codziennej i nadprzyrodzonej, jakie stosuje tu Stephen King. Widzimy, jak niszczeje człowiek, który walczy o poskładanie swojego życia do kupy i widzi, jak demony jego przeszłości dopadają go, czyniąc go podatnym na otaczające go zło.

Tak więc to był trzeci King w moim osobistym wyzwaniu Stephena Kinga i choć chciałam ściśle trzymać się kolejności jego publikacji, prawdopodobnie najpierw sięgnę po Doktora Sen, by zakończyć historię Danny'ego.

Sposoby dostawy

Płatne z góry

InPost Paczkomaty 24/7

InPost Paczkomaty 24/7

13.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

ORLEN Paczka

ORLEN Paczka

11.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier GLS

Kurier GLS

12.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

Kurier DPD

13.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier

Pocztex Kurier

12.99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier GLS - kraje UE

Kurier GLS - kraje UE

69.00 zł

Odbiór osobisty (Dębica)

Odbiór osobisty (Dębica)

3.00 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier GLS pobranie Kurier GLS pobranie

23.99 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata

platnosc

Zwykły przelew info