Instytut BR

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Instytut BR

Instytut BR

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Luke Ellis, super inteligentny dwunastolatek z wyjątkowym darem, jest ostatnim z długiej listy dzieci porwanych i zabranych do tajnej placówki rządowej, ukrytej głęboko w lesie w Maine.
Znajdują się tutaj dzieci, obdarzone szczególnymi talentami - telekinezą i telepatią - jak nowi przyjaciele Luke'a: Kalisha, Nick i Iris,i są poddawane serii eksperymentów. Wydaje się, że nie ma nadziei na ucieczkę. Do czasu, gdy Luke nawiązuje współpracę z jeszcze młodszym chłopcem, którego moce telepatii są niebywałe.

Tymczasem daleko, w małym miasteczku w Karolinie Południowej, były gliniarz Tim Jamieson, szukając spokojnego życia, podejmuje pracę u miejscowego szeryfa. Nie wie, że wkrótce weźmie na siebie największą sprawę w swojej karierze. Jest tylko jedno wyjście...

Epicka opowieść o zdradzie w dzieciństwie i odzyskanej nadziei... Wciągająca, pełna napięcia i dreszczyku emocji opowieść, która nie pozwoli czytelnikom zasnąć do późna w nocy, ścigając się z rozdzierającym serce, ale wspaniałym finałem...

Cena katalogowa: 47.90 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka!
Stephen King powraca do motywów znanych z jego najlepszych książek.
Zjawiają się w nocy.
W ciągu dwóch minut eliminują wszystkie przeszkody.
I uprowadzają obiekt.
Interesują ich dzieci.
Wyjątkowe dzieci
Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono.
To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich naturalną, choć nadprzyrodzoną moc.
Opiekunowie nie mają skrupułów grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca.
Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu.

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: broszurowa

Ilość stron: 672

Rok wydania: 2019

Rozmiar: 14x20,5 cm

ID: 9788381257312

Autorzy: Stephen King

Wydawnictwo: Albatros

Opinie użytkowników
4.5
3 recenzje
Dodana przez Marek w dniu 30.09.2021
Dwunastoletni Luke jest niezwykle inteligentny i wybitnie uzdolniony. Dobrze dogaduje się z rodzicami i planuje studia na elitarnym uniwersytecie. Kiedy kładzie się spać pewnej nocy, jego rodzice zostają zamordowani, a sam Luke zostaje odurzony narkotykami i wywieziony. Po przebudzeniu odnajduje się w tajnej jednostce, która przeprowadza eksperymenty na dzieciach. W jakim celu? "Instytut" był długo oczekiwaną powieścią przez fanów Stephena Kinga. Kiedy więc w 2019 roku książka ukazała się na polskim rynku, byłem jedną z pierwszych osób w kolejce po swój egzemplarz! Zanim poznamy Luke'a i jego drogę do "Instytutu", najpierw poznajemy Tima. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo i trafia do małego miasteczka, gdzie podejmuje pracę jako nocny stróż. Dzięki niemu dowiadujemy się o życiu miasteczka i jego mieszkańców. Odgrywają one ważną rolę w dalszym przebiegu opowieści. Po tym krótkim wstępie poznajemy Luke'a. Wysoce inteligentny i najwyraźniej obdarzony telekinetycznie, prowadzi normalne życie aż do momentu porwania. Kiedy trafia do Instytutu, szybko się to zmienia. Luke jest nowy i spotyka się bezpośrednio ze swoimi współwięźniami: Kalisha, Nick, Iris George i najmłodszą z grupy, 10-letnią Avery. Szybko staje się jasne, że w Instytucie mieszkają tylko dzieci obdarzone darem telepatii lub telekinezy. Dzieci służą jako szczury laboratoryjne, których zadaniem jest wzmocnienie swoich zdolności. King ma bardzo szczególny sposób pisania o dzieciach i ich charakterach, który zdecydowanie ułatwia polubienie przez czytelników samego Luke'a, jak i resztę więźniów Instytutu. Luke jest filarem tej historii. Poprzez niego czytelnik doświadcza z bliska testów i nadużyć, jakim poddawani są młodzi ludzie. Intensywny i przerażająco realistyczny styl Stephena Kinga nadaje tej historii tak mroczny podtekst i napięcie, że czytając tę historię odczuwa się ciągły niepokój. Prawdziwy koszmar dla czytelnika! King wybrał dla "Instytutu" znany nam już motyw, który znamy z innych powieści, takich jak "Carrie". "Instytut" nie jest kopią starych opowieści, ale raczej zupełnie nowym horrorem, w którym King wprowadza dzieci. Wydarzenia w "Instytucie" zabierają czytelnika na przejażdżkę rollercoasterem emocji. Naprawdę współczujesz Luke'owi, kiedy musi przejść przez testy i masz nadzieję, że w końcu wszystko skończy się dobrze dla dzieci. Książka ma naprawdę mocny początek i potrafi utrzymać to napięcie i intensywność przez długie momenty. Niestety, miejscami czułem, że książkę można było skrócić. Ogólnie jednak historia bardzo mi się podobała i w dużej części przypominała wczesne lata Kinga. Kingowi po raz kolejny udało się nadać horrorowi nowy wymiar. Bardzo za to dziękuję!
Dodana przez Ilona w dniu 30.09.2021
Stephen King ujął mnie w "Instytucie" już na samym początku, gdy Tim Jamieson ni stąd ni zowąd postanawia zrezygnować z miejsca w samolocie i zamiast tego decyduje się na autostop. Nie jest do końca pewien, dlaczego zdecydował się to zrobić, ale tak się stało i wyrusza w podróż, która prowadzi go do małego miasteczka, gdzie podejmuje pracę jako nocny stróż. Ma zbyt wysokie kwalifikacje do tej pracy, ale mimo to postanawia ją podjąć. Tam spotyka kilka ciekawych osób, jak to się często dzieje w małych miasteczkach autorstwa Kinga, gdzie naprawdę mieszkają ciekawi ludzie, tacy jak sierota Annie, która skradła moje serce. Stephan King przedstawia nam genialnego dwunastolatka Luke'a, który ma wielkie plany na przyszłość. Niestety, zmienia się to gdy zostaje porwany i zabrany do Instytutu, gdzie przetrzymywani są inni nastolatkowie o specjalnych zdolnościach, takich jak telepatia i telekineza, poddawani różnym testom, zastrzykom, eksperymentom. Przyznam, że poczułam się trochę zawiedziona, gdy fabuła zmieniła się z Tima na Luke'a. Drugi wątek zaczął się dla mnie powoli, ale stopniowo nabierał pary i wciągał mnie. King jest mistrzem rozwoju postaci i tworzy zarówno wiarygodne i niewiarygodne osoby. Kibicowałam dzieciakom w Instytucie, mając nadzieję, że ich cierpienie w końcu się skończy... ale to jest King i wiem, że on to przeciągnie i sprawi, że sprawy będą naprawdę niepokojące i nie do zniesienia dla jego bohaterów. Nie mogę powiedzieć, że ta książka była przerażająca, ale spowodowała, że pomyślałam "co by było, gdyby takie miejsca jak instytut istniały"? Czy takie rzeczy mogłyby istnieć? Jest to dość duża, prowokująca do myślenia, porywająca, łamiąca serce i wciągająca historia. Nie zawiodłam się na tej książce.
Dodana przez Kasia w dniu 30.09.2021
Na spokojnym podmiejskim osiedlu Minneapolis podejrzani intruzi po cichu mordują rodziców Luke'a Ellisa i wkładają odurzonego dwunastolatka do czarnego SUV-a. Cała operacja trwa mniej niż dwie minuty. Luke budzi się w Instytucie, w pokoju, który wygląda jak jego, tyle że nie ma okien. W Instytucie w Maine mieszkają inne dzieci, które podobnie jak Luke, mają skłonności paranormalne. Znajdują się one w budynku frontowym instytutu. Luke dowiaduje się, że inni przed nimi zniknęli po serii testów w tylnej części budynku zwanej "Tylną Połową" i nigdy nie wrócili. Im więcej nowych przyjaciół Luke'a jest wyprowadzanych, tym bardziej staje się zdesperowany, aby uciec. Problem w tym, że nigdy wcześniej nikt nie uciekł z tego pilnie strzeżonego Instytutu. Instytut znajduje się w stanie Maine, otoczony gęstym lasem, osłonięty od świata zewnętrznego i przypominający więzienie o zaostrzonym rygorze. Więźniowie są dziećmi w wieku od sześciu do szesnastu lat i wszyscy posiadają zdolności paranormalne. Wchodzą, ale nigdy nie wychodzą. Podczas pobytu muszą wiele znieść, zanim zostaną przeniesieni na zaplecze - ostatni przystanek. Luke i jego nowo poznani przyjaciele nie wiedzą, do czego są wykorzystywani i dlaczego zostali wybrani. Wiedzą tylko jedno - nie chcą iść na tyły. W tym celu muszą się zgrać, aby przynajmniej jedno z nich mogło uciec. Ale co mają zrobić dzieci przeciwko dorosłym uzbrojonym w pałki i strzykawki? Historia ta opowiedziana jest z kilku perspektyw. Prócz Luke'a, mamy też wgląd w poglądy personelu i innych dzieci, a także w Tima, byłego policjanta, który wylądował w Instytucie. Więc jesteś zawsze w centrum wydarzeń, a perspektywa Luke'a w szczególności dostarcza emocji. Dzieci muszą przejść przez naprawdę straszne rzeczy i na każdej stronie czuć strach, rozpacz, łzy i beznadzieję. Czytając kolejne strony, kibicujesz Luke'owi i dzieciom. W dodatku nigdy nie wiadomo, co kryje się na następnej stronie, bo jest kilka zaskakujących zwrotów akcji, które nagle prowadzą nas w zupełnie innym kierunku, niż myśleliśmy jeszcze chwilę wcześniej. Postacie są dobrze nakreślone i, jak większość powieści Kinga, "Instytut" żyje swoimi bohaterami i tą bardzo specyficzną atmosferą, którą tylko King potrafi stworzyć. Poruszamy się między nadzieją a niepokojem, między strachem a trwogą, nie zapominając o grozie. Ci, którzy spodziewają się horroru, będą jednak zawiedzeni. Jedyne, co w tej książce jest przerażające, to Instytucja z lekarzami i pielęgniarkami, którzy działają zupełnie bez skrupułów, eksperymenty i myśl, że istnienie takich instytucji może nie być zupełnie oderwane od rzeczywistości. Stephen King urzeczywistnia głęboko skrywane lęki.
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

InPost Paczkomaty 24/7

info

11,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Kurier GLS

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier GLS pobranie

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata

info

Zwykły przelew info