Castle Rock. Mroczna połowa

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Castle Rock. Mroczna połowa

Castle Rock. Mroczna połowa

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

W najnowszej powieści "Mroczna strona", Stephen King kreśli portret skomplikowanej interakcji pomiędzy głównymi jej bohaterami, którymi na początku wydają się być: Thad Beaumont i George Stark. Już na wstępie okazuje się, że wymienione wyżej postacie to jedna i ta sama osoba: czy aby jednak na pewno?

Thad jest powieściopisarzem, szczęśliwym mężem i ojcem dwójki uroczych bliźniąt. Sukces, pieniądze i status uwielbianego powieściopisarza przyniosła mu saga kryminałów: w głównej roli na jej kartach występuje psychopata Alexis Machine. Autor ma jednak pewien sekret: do tej pory wszystkie kryminały, tak ciepło przyjęte przez krytyków i czytelników, publikował pod pseudonimem "George Stark". Do czasu, bowiem jeden z jego czytelników wpada na trop podstępu, tym samym pisarz publicznie wyznaje prawdę. W obecności reporterów tygodnika People Thad urządza Starkowi symboliczny pogrzeb. Jednak  jego mroczna połowa nie zamierza zniknąć - co więcej, wydaje się, iż powstała z grobu i prześladuje wszystkich, których uważa za winnych ujawnienia tożsamości Starka. W otoczeniu pisarza mnożą się bestialskie morderstwa, zaś pozostawione na miejscach zbrodni ślady jednoznacznie wskazują na Beaumonta jako zabójcę: wiodącą rolę w tej skomplikowanej grze pozorów będzie miał do odegrania Alan Pangborn, szeryf miasteczka. Czy uda mu się zachować czujność w świecie, gdzie nic nie jest takim, jakim się wydaje? 

Cena katalogowa: 39.00 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

WITAJCIE W CASTLE ROCK!
Thad Beaumont i George Stark. Doktor Jekyll i Mr. Hyde.
Autor kryminałów staje się zakładnikiem mrocznej połowy swojej duszy.
Thad jest powieściopisarzem, szczęśliwym mężem i ojcem uroczych bliźniąt. Sukces, pieniądze i status autora bestsellerów przyniosły mu pełne przemocy, wydane pod pseudonimem George Stark kryminały, w których stworzył postać brutalnego mordercy Alexisa Machine'a. Pod własnym nazwiskiem napisał nominowaną do National Book Award powieść Niespodziewany taniec, zdobywając tytuł najbardziej obiecującego pisarza Ameryki.
Niespodziewany szantaż ze strony dociekliwego studenta, który grozi, że zdemaskuje go jako twórcę postaci Machine'a, zmusza go do publicznego wyznania, że George Stark to w rzeczywistości Thad Beaumont. W obecności reporterów tygodnika People Thad urządza Starkowi symboliczny pogrzeb. Ale jego mroczna połowa nie zamierza zniknąć wydaje się, że powstała z grobu i prześladuje wszystkich, których uważa za winnych ujawnienia tożsamości Starka. W otoczeniu pisarza mnożą się bestialskie morderstwa, zaś pozostawione na miejscach zbrodni ślady jednoznacznie wskazują na Beaumonta jako zabójcę...

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: twarda

Ilość stron: 480

Rok wydania: 2018

Rozmiar: 14x20,5 cm

ID: 9788381254359

Wydawnictwo: Albatros

Opinie użytkowników
4.0
2 recenzje
Dodana przez Olek w dniu 04.10.2021
Jako fan Stephana Kinga co rusz napotykam w jego powieściach wątki autobiograficzne: pytania o tożsamość człowieka, zaburzenia osobowości, czy nierzadko mające charakter paranormalny - symbole zła i dobra. Niewątpliwie King często stara się wynieść swoje powieści ponad percepcje przeciętnego odbiorcy, inspirując i pokazując, że świat nam znany nie jest jednym : w głowach każdego człowieka ta sama rzeczywistość może wyglądać z goła inaczej. Przejdziemy jednak do rzeczy: gdyby inny autor bez właściwych dla Kinga, niesamowitych umiejętności w zakresie charakteryzacji i nakreślenia głębi bohaterów - napisał książkę, która nie ma prawie żadnej fabuły - to nie miałoby prawa się udać. A tak otrzymujemy solidną pozycję na półkę w domu, idealną na jesienne dni pod kocem z kubkiem herbaty, obok takich powieści jak "Cujo" czy "Christine", które być może nie nalezą do klasyki i nie zyskały statusów bestsellerow, to jednak wciąż stanowią intrygujący wybór dla wszystkich fanów beletrystyki. Niestety zakończenie wydało mi się mocno niesatysfakcjonujące: a wplecione tu i ówdzie "straszne" elementy fabuły wyglądają raczej blado na tle choćby "Lśnienia", gdzie adrenalina falowała z każdą przewróconą stroną powieści. Reasumując: "Mroczna połowa" nie jest arcydziełem, ale pozwala lepiej zrozumieć samego Stephana Kinga: podobnie jak "Stukostrachy", opisywana powieść została stworzona w warunkach nałogu, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, w przeddzień pójścia na odwyk. Tym samym nie sposób uciec od wrażenia, że autor występuje tu w roli człowieka niepewnego, nerwowego, który traci grunt pod nogami i kontakt, ze swoimi uzależnieniami, demonami. Sam Stephen King lubi podkreślać, że jego wielkie dzieła powstały w trybue autodestrukcji. Niewątpliwie w ocenie krytyków jak i samych czytelników, niniejsza powieść stanowi swoiste katharsis, które jest silnie związane z próbą uwolnienia się Kinga od mrocznego pisarskiego alter-ego w osobie Richarda Bachmana. Czytanie książki z tą wiedzą jasno ilustruje motywację i uzasadnienie dla tej szalonej historii!
Dodana przez Igor 1996 w dniu 04.10.2021
Tłem dla wydarzeń przedstawionych w powieści "Mroczna połowa" jest sytuacja, w której jeden z czytelników poczytnego pisarza o nazwisku Thad Beaumont, demaskuje go na forum publicznym i szantażem wymaga aby ten przyznał przed światem, że publikuje również pod pseudonimem George Stark. Pisarz w porozumieniu z żoną dochodzą do wniosku, że to już czas aby pożegnać się ze Starkiem: pseudonim ten ma odejść w niepamięć, a sam Beaumont symbolicznie chce w ten sposób uśmiercić część siebie ukierunkowaną na mroczne kryminały. Wbrew tym planom pseudonim zaczyna żyć własnym życiem i zaczyna zabijać ludzi związanych z Thadem, czy coś może go powstrzymać? Mroczna połowa to niedoceniona książka o skomplikowanej fabule: Thad Beaumont miał pasożytniczego bliźniaka usuniętego z wnętrza czaszki, w wieku 12 lat. Od tego czasu stał się cenionym przez krytyków pisarzem literackim i autorem głośnych kryminałów pod pseudonimem George Stark, który wpada w morderczy szał, gdy Thad go zabija. To jedna z tych książek, w których główny bohater jest najmniej interesujący. Moją szczególną estymą cieszył się Alan Pangborn, który jest świetną postacią poglądową, o wiele ciekawszą od Thada. Jest szeryfem z małego miasteczka, który stara się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi, pomimo szalonych wydarzeń przedstawionych na kartach powieści. W zasadzie "Mroczna połowa" to Parker ścigający Donalda Westlake'a, czyli motyw znany z książek Stephana Kinga. Ponieważ przeczytałem wszystkie 23 książki Parkera, które Richard Stark napisał od czasu, gdy czytałem to po raz pierwszy, ponowna lektura była o wiele bogatszym doświadczeniem. Zauważyłem pewne wpływy Richarda Starka w rozdziałach George'a Starka. Również podobało mi się odniesienie do "Koszmarnych opowieści|, chociaż może będę musiał sprawdzić linię czasu, aby zobaczyć, który z nich faktycznie pojawił się pierwszy. "Mów mi Billie, wszyscy tak robią!" "Mroczna połowa" to całkiem dobra książka o wyraźnie zarysowanym, kryminalnym charakterze dla jej akcji. Nie jest tak rozwlekła jak niektóre książki Kinga, a zakończenie w mojej ocenie jest więcej niż dobre. George Stark okazał się mrożącym krew w żyłach złoczyńcą, a ponieważ zapomniałem o zakończeniu na potrzebę tej recenzji, nie mam pojęcia, czy Thad będzie żył, czy nie - pozwolę wam, samym znaleźć odpowiedz na to pytanie. Cztery z pięciu gwiazdek :-)
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Paczkomaty InPost

info

9,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,90 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata info

Zwykły przelew info