Mroczna połowa

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Mroczna połowa

Mroczna połowa

DODAJ DO LISTY ŻYCZEŃ

Masz tę lub inne książki?

Sprzedaj je u nas

Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Castle Rock w stanie Maine.  

"Mroczna połowa" to opowieść o terrorze, bestsellerowego pisarza, który ożywa i niszczy wszystkich na drodze prowadzącej do człowieka, który go stworzył. 

Thad Beaumont jest pisarzem i przez kilkanaście lat potajemnie publikował pełne przemocy bestsellery pod nazwiskiem George Stark. Ale teraz Thad jest zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem, ojcem bliźniąt i znów zaczyna pisać jako on sam. Nie potrzebuje już George'a Starka i dlatego, dzięki ogólnokrajowemu rozgłosowi, pseudonim ten zostaje wycofany. Ale George Stark nie chce odejść dobrowolnie. Teraz Thad chciałby powiedzieć, że jest niewinny. Chciałby powiedzieć, że nie ma nic wspólnego z pokręconą wyobraźnią, która stworzyła jego bestsellerowe powieści. Chciałby powiedzieć, że nie ma nic wspólnego z serią potwornych morderstw, które wciąż zbliżają się do jego domu. Ale jak Thad może zaprzeczyć ostatecznemu wcieleniu zła, które nosi imię nadane mu przez niego - i które podpisuje swoje zbrodnie krwawymi odciskami palców Thada? 

Mroczna połowa to "mrożąca krew w żyłach" (The New York Times Book Review), tak realna i fascynująca, że poczujesz, jak drżysz w zatrzymującym serce, mrożącym krew w żyłach uścisku Stephena Kinga - i pokochasz każdą minutę.

Cena katalogowa: 34.50 zł

Wybierz stan zużycia:

WIĘCEJ O SKALI

Thad Beaumont i George Stark. Doktor Jekyll i Mr. Hyde. Thad jest powieściopisarzem, szczęśliwym mężem i ojcem dwójki uroczych bliźniąt. Sukces, pieniądze i status autora bestsellerów przyniosły mu epatujące przemocą, wydane pod pseudonimem George Stark kryminały, w których stworzył postać brutalnego mordercy Alexisa Machine'a. Pod własnym nazwiskiem napisał nominowaną do National Book Award powieść Niespodziewany taniec, zdobywając tytuł najbardziej obiecującego pisarza Ameryki. Niespodziewany szantaż ze strony dociekliwego studenta, który grozi, że zdemaskuje go jako twórcę postaci Machine'a, zmusza go do publicznego wyznania, iż George Stark to w rzeczywistości Thad Beaumont. W obecności reporterów tygodnika ?People? Thad urządza Starkowi symboliczny pogrzeb. Ale jego ?mroczna połowa? nie zamierza zniknąć ? wydaje się, iż powstała z grobu i prześladuje wszystkich, których uważa za winnych ujawnienia tożsamości Starka. W otoczeniu pisarza mnożą się bestialskie morderstwa, zaś pozostawione na miejscach zbrodni ślady jednoznacznie wskazują na Beaumonta jako zabójcę?

Szczegóły

Dostawa i płatność

Szczegóły

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 528

Rok wydania: 2012

Rozmiar: 14.0x20.5cm

ID: 9788376597201

Autorzy: Stephen King

Wydawnictwo: Albatros

Opinie użytkowników
5.0
2 recenzje
Dodana przez Kordian w dniu 10.05.2022
"Mroczna połowa" to powieść z gatunku gotyckiego horroru autorstwa Stephena Kinga z 1989 roku, która powstała mniej więcej w czasie, gdy czytelnicy zaczęli odkrywać, że Stephen King i Richard Bachman to ta sama osoba. Powieść odzwierciedla to w swoim głównym założeniu: Thad Beaumont, lekko nieudany pisarz, pisze również pod pseudonimem George Stark i pod tym nazwiskiem publikował bardzo udane, brutalne powieści kryminalne. Kiedy Thad przestaje pisać pod swoim anonimowym szyldem, Stark zostaje uznany za "martwego". Ale powraca on z martwych jako istota fizyczna, a jak dowiedzieliśmy się od Jud Crandall, sześć lat wcześniej w "Cmętarzu zwieżąt", czasami martwy jest lepszy. Być może jestem w mniejszości, ale uważam, że jest to idealna powieść Stephena Kinga. Posiada wszystkie aspekty typowego Kinga, które wszyscy kochamy: pisarza, głównego bohatera, małe miasteczko, przerażającego złoczyńcę i niezwykle mroczną symbolikę, ale King rozbudowuje to i sprawia, że "Mroczna połowa" przewyższa inne jego dzieła dzięki szybkiemu tempu akcji. Osobiście postrzegam tę powieść jako nawiązanie Stephena Kinga do "Dziwnego przypadku doktora Jekylla i pana Hyde'a", ponieważ jej głównym tematem jest dwoistość w ludziach i to, że każdy ma w sobie tę odrobinę zła, ale ją tłumi, a w opowieści Kinga i Stevensona zła strona człowieka jest przedstawiona jako fizyczna manifestacja. Jednak King czyni to po swojemu, porównując z własnymi doświadczeniami z pseudonimami, i w naprawdę sprytny sposób przeraża swoich zagorzałych fanów, każąc nam się zastanawiać, czy Richard Bachman mógłby kiedykolwiek powstać z grobu jako fizyczna istota. Przerażające. Oprócz Jekylla i Hyde'a King zdecydowanie zapożycza z innych klasycznych opowieści, do których odwołuje się po imieniu, takich jak "Ptaki Daphne du Maurier" czy "Frankenstein Mary Shelley". W "Mrocznej połowie" pojawia się wiele pomysłów, które King wykorzystał w nowszych utworach, np. pomysł, by osoba oskarżona o zbrodnię na podstawie DNA miała żelazne alibi. W 2018 roku King opublikował powieść "Outsider", z którą "Mroczna połowa" jest bardzo podobna. Sam King uznał Williama Wilsona za swoją inspirację do napisania "Outsidera" i mogę niemal zagwarantować, że King przeczytał to opowiadanie przed napisaniem "Mrocznej połowy" i czerpał z niego wiele inspiracji. Jednak, jak już wspomniałem, choć King zapożycza z innych opowiadań, to w pełni czyni je swoimi. Na koniec muszę skomentować symbolikę wróbli. Czarne ptaki, takie jak wrony i wróble, są bardzo widoczne w innych tekstach gotyckich, a wróble w "Mrocznej połowie" są przerażające. Znane jako psychopompy, istoty wysyłające ludzkie dusze w zaświaty, wróble pojawiają się zawsze, gdy zbliża się śmierć, i nikt, nawet ci, którzy z jakiegoś powodu nie lubią tej książki, nie mogą twierdzić, że tysiące rojących się wróbli nie są przerażające.
Dodana przez Sara w dniu 10.05.2022
Książkę "Mroczna połowa" określa się jako arcydzieło wyobraźni Stephena Kinga i choć uważam, że ma on inne książki, które są lepsze, ta zdecydowanie plasuje się w ścisłej czołówce. Jest to również jedyna książka Stephena Kinga poza "Misery", w której moim zdaniem to, że główny bohater jest pisarzem, naprawdę działa, a to dlatego, że w tych dwóch książkach fabuła działałaby tylko wtedy, gdyby ich bohaterowie byli pisarzami. W pozostałych wydaje mi się to niepotrzebne, a nawet, śmiem twierdzić, że stanowi nawiązanie do samego siebie. W tej książce śledzimy losy pisarza Thada Beaumonta, który zabija swoje fikcyjne alter-ego, George'a Starka. Powieść jest wyraźnie inspirowana pseudonimem samego Kinga, Richarda Bachmana, i rzeczywiście King nawet zrobił mu mały ukłon w notce o autorze. Beaumont napisał kilka powieści pod własnym nazwiskiem, ale to właśnie postać Starka odniosła większy sukces. Na samym początku mamy niesamowitą scenę, w której Beaumont i jego żona zakopują Starka w fikcyjnym grobie, aby fotograf z magazynu mógł zrobić kilka zdjęć. Beaumont udziela również wywiadu jednej z głównych publikacji na temat śmierci Starka, ale jedynym problemem jest to, że Stark nie chce pozostać martwy. Od tego momentu mamy do czynienia z czymś w rodzaju hybrydy powieści, która jest w połowie thrillerem, a w połowie powieścią nadprzyrodzoną, w której Stark próbuje zmusić Beaumonta do napisania dla niego nowej powieści. Jeśli Beaumont się zgodzi, umrze, a Stark zostanie przywrócony do życia na dobre - problem jednak w tym, że Stark potrafi być całkiem przekonujący, zwłaszcza dzięki swojej poręcznej brzytwie. Uważam, że mieszanka gatunków i wpływów dobrze się tu sprawdziła, tworząc coś, co jest przede wszystkim dobrą opowieścią. Myślę też, że jest w niej coś, co przemawia do czytelników, ponieważ wszyscy skrycie zastanawiamy się, jak ludzie, którzy piszą mroczne historie, są w stanie to robić. Pomysł, że pisarze mają jakąś osobną część ciała, która pozwala im pisać o takich okrucieństwach, jest prawdopodobnie odzwierciedleniem naszych własnych podświadomych myśli jako czytelników. To wszystko ciekawe rzeczy do przemyślenia, ale z "Mrocznej połowy" można wiele wynieść także wtedy, gdy nie jest się zbyt wielkim czytelnikiem, ale lubi się coś, co może przyprawić o dreszcze na wakacjach. Jest tu wszystkiego po trochu, łącznie z kilkoma dość ekstremalnymi scenami przemocy, które nie każdemu będą odpowiadać. Dla mnie jednak była to mistrzowska lekcja budowania napięcia i rozwijania postaci przy jednoczesnym powolnym odkrywaniu ich historii, a także po prostu cholernie dobra powieść.
Napisz opinię o książce
Twoja ocena to:
wybierz ocenę
Treść musi mieć więcej niż 1500 znaków

Sposoby dostawy

Płatne z góry

ORLEN Paczka

info

8,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

NAJTAŃSZA FORMA DOSTAWY

Paczkomaty InPost

info

9,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Pocztex Kurier48

info

10,90 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Kurier DPD

info

12,99 zł

Darmowa dostawa od 190 zł

Płatne przy odbiorze

Kurier

info

23,99 zł

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty (Dębica)

info

0,00 zł

Sposoby płatności

Płatność z góry

Przedpłata info

Zwykły przelew info