Stanisław Grzesiuk - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
6 Maja 1918 w Małków
Data i miejsce zgonu:
21 Stycznia 1963 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Boso ale w ostrogach, Na marginesie życia, Pięć lat kacetu, Klawo, jadziem!

Stanisław Grzesiuk to polski pisarz, który zasłynął również, jako wykonawca popularnych warszawskich pieśni, wpisujących się w niezwykle barwny folklor stolicy. Artystyczną działalność Grzesiuka w kontekście muzycznym w dużej mierze charakteryzowało używanie gwary warszawskiej, która obecnie jest coraz rzadziej spotykana. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie, angażując się w walkę konspiracyjną. Więzień obozów koncentracyjnych Dachau oraz Mauthausen – Gusen. Literacka i muzyczna twórczość Stanisława Grzesiuka zagwarantowała mu ważne miejsce w polskiej kulturze.

Do najbardziej cenionych i znanych książek Stanisława Grzesiuka należy „Pięć lat kacetu” – opowieść o życiu więźnia w obozie koncentracyjnym, którą autor oparł na własnych przeżyciach. Książka, poza niewątpliwą wartością historyczną, charakteryzuje się niezwykłym stylem literackim, który zdecydowanie przyczynił się do jej popularności. „Boso, ale w ostrogach” to z kolei autobiograficzna książka Stanisława Grzesiuka, w której pisarz skupił się na obrazowym przedstawieniu swojej młodości w przedwojennej Warszawie, odmalowując obraz miasta, którego już nie ma. Chcąc bliżej zapoznać się z jego twórczością zdecydowanie warto sięgnąć również po „Na marginesie życia” – książkę będącą zapisem walki, jaką Stanisław Grzesiuk stoczył z groźną chorobą – gruźlicą. Książki Grzesiuka podejmują trudną i poważną tematykę, ale jednocześnie są pisane w ciekawy, oryginalny sposób, niepozbawiony zacięcia humorystycznego, dzięki czemu stanowią niezwykle ciekawą lekturę.

Stanisław Grzesiuk to niebanalna postać, niezwykle zasłużona dla kategorii, jaką jest literatura piękna polska. Książki Grzesiuka gwarantują niesamowitą czytelniczą podróż przez różne koleje polskiej historii. Stanisław Grzesiuk był zasłużenie nazywany bardem Czerniakowa – Czerniaków to część warszawskiego Mokotowa, gdzie pieśniarz spędził dużą część swojego życia. Stanisław Grzesiuk zmarł z powodu gruźlicy w latach 60. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Stanisław Grzesiuk - Bestsellery
Twarda W magazynie
Używana
Miękka W magazynie
Używana
Miękka W magazynie
Używana
Twarda W magazynie
Używana
Miękka W magazynie
Używana
Miękka W magazynie
Używana

Stanisław Grzesiuk - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner