Wydawnictwo: Oficyna Literacka
Oficyna wydawnicza została założona w 1978 roku w Krakowie jako Krakowska Oficyna Studentów (KOS) przez Henryka Karkoszę. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1982 roku, kiedy to KOS została przemianowana na Oficynę Literacką. Warto wskazać, że do 1989 roku wydawnictwo działało w drugim obiegu wydawniczym.
Po transformacji ustrojowej w Polsce, która związana była z przyjęciem modelu gospodarki wolnorynkowej, wydawnictwo nie radziło sobie najlepiej. Wynikiem tej sytuacji było zaprzestanie wydawania książek przez Oficynę Literacką od koniec lat 90. XX wieku. Próby reaktywowania wydawnictwa ustały w 2004 roku, gdy Bronisław Wildstein i Bogusław Sonik oskarżyli Henryka Karkoszę o tajną współpracą ze Służbą Bezpieczeństwa. Kolejna próba reaktywacji została podjęta w 2011 roku. Mimo licznych prób, nie udało się reaktywować działalności wydawniczej Oficyny Literackiej, która ostatecznie została zamknięta.
Oferta wydawnicza Oficyny Literackiej
Oficyna wydawnicza Oficyna Literacka specjalizowała się głównie w literaturze pięknej polskiej i publicystyce literackiej. Niemniej jednak pod szyldem oficyny ukazywały się również książki, które zakresem tematycznym obejmowały politologię, wspomnienia, a także eseistykę. Należy podkreślić, że nakładam oficyny ukazywała się również literatura emigracyjna oraz krajowa, teksty filozoficzne, polityczne, a także krajowe przedruki periodyków. Przez lata wydawniczej działalności Krakowskiej Oficyny Studentów, a później Oficyny Literackiej ukazało się około czterdziestu tytułów. Wśród godnych polecenia pozycji wymienić należy między innymi: serię „Biblioteka Poetów”, przekłady utworów Vladimira Nabokova, Borisa Pasternaka, Aleksandra Sołżenicyna, George'a Orwella, Milana Kundery.
Wydawnictwo: Oficyna Literacka - wszystkie książki
Opinie naszych klientów
Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)
joanna_st