Magdalena Samozwaniec - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
26 Lipca 1894 w Kraków
Data i miejsce zgonu:
20 Listopada 1972 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Moja siostra poetka, Moich listów nie pal, Na ustach grzechu, Tylko dla dziewcząt, Tylko dla Kobiet, Tylko dla Mężczyzn
Nagrody:
Medal 10-lecia Polski Ludowej

Magdalena Samozwaniec to pisarka, urodzona pod koniec XIX wieku, w rodzinie znanych i bardzo cenionych malarzy – Kossaków. Malarstwem zajmował się zarówno jej dziadek, jak również ojciec i brat. Magdalena Samozwaniec była również siostrą jednej z najwybitniejszych polskich poetek: Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Twórczość literacka Magdaleny Samozwaniec koncentrowała się przede wszystkim wokół prześmiewczych, parodiujących, satyrycznych utworów, z których pisarka była bardzo znana. Samozwaniec zmarła w latach 70., jej grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Książki Magdaleny Samozwaniec pokazują jej niesamowity kunszt literacki, dlatego zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów poetki zdecydowanie należy powieść Magdaleny Samozwaniec – „Na ustach grzechu”, czyli parodia bardzo popularnej powieści Heleny Mniszkówny – „Trędowata”. W dorobku literackim autorki na szczególną uwagę zasługują również „Baśnie” Magdaleny Samozwaniec, kpiąca i zabawna książka „Piękna pani i brzydki pan” czy takie tytuły, jak: „Mężowie i mężczyźni”, „Malowana żona”, „Wróg kobiet”, „Tylko dla mężczyzn”, „Szczypta soli, szczypta bliźnich”, „Krystyna i chłopy”, „Zalotnica niebieska” oraz powieść „O dowcipnym mężu dobrej Ludwiki”. W zbiorze „Szczypta soli, szczypta bliźnich” czytelnik może znaleźć wiersze Magdaleny Samozwaniec w formie fraszek.

W twórczości pisarki coś dla siebie znajdą również osoby, które uwielbiają pamiętniki, dzienniki i listy – książki Samozwaniec, po które w takim przypadku warto sięgnąć to: „Moich listów nie pal! Listy do rodziny i przyjaciół” (opracowanie – Rafał Podraza) oraz „Maria i Magdalena”, książka poświęcona przede wszystkim relacji Samozwaniec i jej siostry Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, dzięki której czytelnik może lepiej poznać obie postacie ważne dla polskiej literatury. Literatura w wykonaniu Magdaleny Samozwaniec jest ironiczna, błyskotliwa, zabawna i wciągająca, dlatego zdecydowanie warto lepiej zapoznać się z bibliografią pisarki.

Magdalena Samozwaniec - Bestsellery

Magdalena Samozwaniec - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner