Gilbert Keith Chesterton - sylwetka autora
Gilbert Keith Chesterton przyszedł na świat 29 maja 1874 roku w Londynie. Jego ojciec, Edward, prowadził firmę zajmującą się nieruchomościami. Chesterton przez pewien czas studiował malarstwo na znanej Slade School w Londynie, a także miał epizody nauki na uniwersytecie londyńskim. Jednak znaczną część swojej edukacji zdobywał samodzielnie, poprzez intensywną lekturę i uczestnictwo w dyskusjach.
Na przełomie XIX i XX wieku Chesterton zaczął działać jako recenzent oraz krytyk sztuki i literatury, a także debiutował jako poeta. W 1900 roku opublikował tom „Błędny rycerz i inne wiersze” (The Wild Knight and Other Poems). Jego literacki dorobek obejmuje powieści, poezję, nowele, eseje, biografie, traktaty na rozmaite tematy, a także dramaty. W sumie stworzył osiemdziesiąt książek.
Ciekawym momentem w jego życiu była konwersja na katolicyzm w 1922 roku, co było jednym z najbardziej znaczących wydarzeń religijnych w Europie od czasów przystąpienia Johna Henry'ego Newmana do katolicyzmu 75 lat wcześniej.
Przez wiele lat Chesterton publikował felietony w „Illustrated London News”. Ponadto, prowadził swój własny tygodnik „G. K.'s Weekly”, gdzie promował swoje swe economiczne postulaty dystrybucjonizmu. Działania te miały na celu przywrócenie małych gospodarstw i emancypację rzemiosła z dominacji wielkiego kapitału. Realizacji tych celów służyła też „Liga przywrócenia wolności przez dystrybucję własności”, organizująca konkretne inicjatywy społeczne i polityczne.
Chesterton osiadł na stałe w Beaconsfield, w Buckinghamshire. Wiele podróżował, odwiedzając Stany Zjednoczone, Irlandię, Włochy, Ziemię Świętą, Francję oraz Polskę. Pisane przez niego książki i reportaże inspirowane były jego podróżami, ale zanim zdążył stworzyć dzieło o Polsce, zmarł w 1936 roku, mając 62 lata.
Gilbert Keith Chesterton - wszystkie książki
Opinie naszych klientów
Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)
joanna_st