Jan Plata-Przechlewski - sylwetka autora
Jan Plata-Przechlewski, znany również pod pseudonimem klubowym "PiPiDżej", urodził się w 1959 roku i od dziecka mieszka w Wejherowie, które określa się mianem "miasta komiksiarzy". W Wejherowie również mieszkają m.in. Aleksandra Spanowicz i Tomasz Mering. Jan ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie, a następnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej napisał pracę magisterską z zakresu fantastyki naukowej, skupiając się na konstruktach przestrzeni w literaturze science fiction. Fragment jego rozdziału dotyczący filmu SF został opublikowany w magazynie "Fantastyka" i zajął trzecie miejsce w plebiscycie czytelników, ustępując jedynie esejom Stephena Kinga i Jerzego Szyłaka.
Jan Plata-Przechlewski brał udział w różnorodnych konferencjach naukowych i popularnonaukowych dotyczących science fiction, organizowanych przez uniwersytety w Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku. Jego przygoda z Gdańskim Klubem Fantastyki rozpoczęła się w 1987 roku, gdzie objął funkcję redaktora naczelnego "Informatora GKF", miesięcznika poświęconego tematyce fantastyki literackiej i filmowej. Na łamach wydawnictw GKF publikował recenzje, eseje oraz krótkie formy literackie i komiksowe. Przez pewien czas prowadził także kulturalną rubrykę w lokalnej prasie.
Największą sławę przyniósł mu cykl komiksowy "Wampiurs Wars", uznawany za jeden z najstarszych polskich komiksów undergroundowych, który kilkakrotnie wznawiany był przez GKF. "Wampiury" doczekały się również remake'u w wykonaniu młodych polskich rysowników. Mimo że Jan Plata-Przechlewski nie jest formalnie związany ze środowiskiem komiksowym, brał udział w wielu konwentach w Krakowie, Gdańsku i Elblągu. W filmie Konrada Szołajskiego "Komiksiarze" można zobaczyć zarówno jego samego, jak i fragmenty "Wampiurs Wars".
Plata-Przechlewski, podobnie jak Aleksandra Spanowicz, został uwzględniony w drugim i trzecim wydaniu "Bedekera wejherowskiego" oraz "Leksykonu wejherowian" Reginy Osowickiej. Brał udział w zbiorowych wystawach komiksowych organizowanych w Miejskim Domu Kultury na gdańskiej Oruni, Wejherowskim Centrum Kultury oraz innych instytucjach.
Jan jest wielkim miłośnikiem literatury i sztuki, a wśród jego ulubionych dzieł znajdują się powieść "Nędznicy" Victora Hugo, film "Wesele" Andrzeja Wajdy oraz twórczość Jacka Kaczmarskiego. Ceni sobie towarzystwo kotów oraz czarną, gorzką herbatę. Deklaruje się jako sybaryta, zupełnie nie zainteresowany sportem, zarówno w formie aktywnej jak i jako widz.
Jan Plata-Przechlewski - wszystkie książki
Opinie naszych klientów
Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)
joanna_st